Bu yıl içinde ise yaklaşık 400 bin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) vatandaşın emekli olması öngörülürken, prim günü eksik olan BAĞ-KUR'lular, yeni reform hazırlıklarını merakla bekliyor. Planlanan düzenleme ile birlikte, Bağ-Kur'luların prim gün şartının 9 binden 7 bin 200'ye indirilmesi bekleniyor. Bu değişiklikten etkilenecek olan BAĞ-KUR'luların sayısının yaklaşık olarak 1 milyon kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.

Bayramda zirve yaptı Bayramda zirve yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, esnafın prim gün sayısının düşürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Bu vaadi yerine getireceğiz. Kısa zamanda bunu neticelendirmeye gayret edeceğiz" ifadesini kullanmıştı. Düzenleme kapsamında, küçük esnaf olarak nitelendirilen işletmelerin prim gün şartının 7 bin 200'e düşürülmesi hedefleniyor.

Düzenlemeyle birlikte, BAĞ-KUR'luların emeklilik sürecinde önemli değişiklikler yaşanacak. Öngörülen düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, BAĞ-KUR'luların erken emeklilik imkanı sağlanacak ve son 3.5 yıl içinde SSK'lı çalışma durumunu ortadan kaldırarak, daha esnek bir emeklilik imkanı sunulacak.

Beklenen düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte, BAĞ-KUR'lular arasında emeklilikle ilgili süreçlerde önemli değişiklikler yaşanması ve yaklaşık 1 milyon kişinin erken emekli olması bekleniyor. Bu gelişme, BAĞ-KUR'lular arasında büyük bir beklenti ve heyecan yaratmış durumda.

Kaynak: Haber Merkezi