Online kimlik hırsızlığı ise en yaygın siber tehditlerden biri ve mağdurlara maddi manevi ciddi kayıplar yaşatabiliyor.

Javelin Strategy & Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2023 yılında 33 milyondan fazla insan kimlik hırsızlığı mağduru olmuş durumda. Kabaca bir hesaplama yapıldığından mağdurların ortalama zararı ise kişi başı üç bin doların üzerinde.

Kimlik hırsızlığı gibi siber tehditlere karşı alınabilecek en basit ve etkili önlemlerden biri ise ücretsiz VPN hizmetleri olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda ücretsiz VPN hizmetlerinin online kimlik hırsızlığına ve diğer siber tehditlere karşı sağlayabileceği avantajlardan ve ücretsiz VPN hizmeti seçerken dikkate alınması gereken noktalardan söz ediyor olacağız.

Online Kimlik Hırsızlığı Nedir?

Online kimlik hırsızlığı, bir internet kullanıcısının kişisel bilgilerinin çeşitli yollarla ele geçirip kötü amaçlarla kullanılmasıdır. Bu bilgiler banka hesap bilgileri, kimlik numaraları, şifreler gibi hassas verileri ve çok daha fazlasını içerebilir.

Bu tür verilerinizi ele geçiren biri sizi ağır finanasal zararlara uğratabilir ya da bilgilerinizi kullanarak başka suçlar işleyebilir.

Online kimlik hırsızlığında en çok kullanılan yöntemler şunlardır:

·       Kimlik Avı: Kimlik hırsızları bu yöntemde sizinle banka veya benzeri bir kuruluş temsilcisi gibi iletişime geçmeye çalışırlar. Genellikle e-posta, metin mesajı veya web siteleri aracılığıyla uygulanan bu yöntemde amaç sizi kişisel bilgilerinizi girmeniz için kandırmaya çalışmaktır.

·       Kötü Amaçlı Yazılımlar: Kötü amaçlı yazılımlar cihazınıza zarar vermek veya bilgi çalmak için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi ve diğer kişisel verilerinizi çalmak için kullanabilir.

·       Veri Sızıntıları: Siber saldırganlar cihazınızda ya da ağınızda bulunan güvenlik açıklarından kaynaklanan veri sızıntılarını bilgilerinizi ele geçirmek için kullanabilir.

·       Sosyal Mühendislik Saldırıları: Siber saldırganlar insan psikolojisinden faydalanarak acil durumlar veya cazip teklifler yaratıp, bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilirler.

·       Kayıp veya Çalıntı Cihazlar: Kaybolan veya çalışan cihazlarınız kimlik hırsızları için bulunmaz bir fırsat olabilir.

Ücretsiz VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

VPN hizmetleri internet bağlantınızı şifreleyerek güvence altına alan ve IP adresinizi gizleyerek interneti anonim bir şekilde kullanmanızı sağlayan yazılımlardır. Ücretsiz VPN’ler ise bu korumayı bir abonelik ücreti talep etmeden karşılayan hizmetlerdir.

Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, verileriniz sunucuya güvenli bir tünel ile gönderilerek şifrelenir. Yani herhangi bir üçüncü taraf verilerinize müdahale etmeyi başarsa bile veri içeriğini okuyamaz. VPN bağlantısı aynı zamanda gerçek IP adresinizi gizleyerek internete sunucu konumundan bir IP adresiyle erişmenizi sağlar. Bu da çevrimiçi ortamdaki gizliliğinizi korumanıza ve internet etkinliğinizi anonim olarak gerçekleştirmenize imkan tanır.

Ancak her ücretsiz VPN hizmeti aynı değildir ve hem verilerinizin doğru şekilde korunduğundan emin olmak hem de gizliliğinizi sağlamak için güvenilir bir ücretsiz VPN hizmeti kullanmanız gerekir.

Merterium.com: Kış Sezonuna Hazırlanın! Toptan Kaban, Trençkot ve Kadın Mont Koleksiyonları Merterium.com: Kış Sezonuna Hazırlanın! Toptan Kaban, Trençkot ve Kadın Mont Koleksiyonları

Ücretsiz VPN'in Kimlik Hırsızlığı ve Diğer Siber Saldırılara Karşı Sağlayabileceği Avantajlar

·       Gizlilik ve Anonimlik: Ücretsiz VPN hizmetlerinin sağlayacağı şifreleme ve IP gizleme özellikleri sayesinde internette ne yaptığınız size özel kalır. İnternet servis sağlayıcınız da dahil olmak üzere üçüncü taraflar etkinliğinizi izleyemez ve bu sayede siber saldırganların sizi hedef alması zorlaşır.

·       Güvenli Veri Aktarımı: VPN bağlantısı cihazınızdan çıkan ve cihazınıza giren tüm verileri şifreler. Bu sayede banka bilgileri, kişisel veriler gibi hassas verileriniz korunur ve şifreleme anahtarına sahip olmayan hiç kimse tarafından okunamaz. Yani bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilse bile güvende kalır.

·       İzlenme ve Takip Edilme Riskini Azaltma: IP adresinizi gizlediğinizde tarayıcı geçmişiniz, kullanım alışkanlıklarınız ve ziyaret ettiğiniz siteler gibi bilgiler size özel kalır. Bu sayede hedeflenmiş reklamların, dijital profil çalışmalarının ve siber saldırıların hedefi haline gelmeniz zorlaşır.

·       Güvenli Bağlantılar: Ücretsiz VPN sayesinde kaynağını bilmediğiniz veya riskli olabilecek ağlarda bile internete güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, kafe, otel, restoran gibi yerlerde sıklıkla kullandığımız halka açık Wi-Fi ağları siber saldırılara karşı oldukça korumasızdır. Ancak ücretsiz VPN kullanarak bu ağlara bile güvenle bağlanabilirsiniz.

Ücretsiz VPN Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

·       Güvenilirlik ve Şeffaflık: Ücretsiz VPN sağlayıcınızı seçerken, hizmetin ne kadar güvenilir ve şeffaf olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunun için hizmetin gizlilik politikasını dikkatlice incelemenizi ve kullanıcı verilerini nasıl işlediğini ve sakladığını açıkça belirten bir sağlayıcı seçin. Ayrıca kullanıcı yorumlarını okumak size sağlayıcı hakkında genel bir fikir verebilir.

·       Veri Kullanım Politikası: Bazı ücretsiz VPN’ler hizmetin devamlılığını sağlamak için kullanıcı verilerini toplayabilir ve üçüncü taraflarla paylaşabilir. Bu tür hizmetlerden kaçınmanızı öneririz.

·       Kullanım Kotaları: Bazı ücretsiz VPN hizmetleri hız, süre, bant genişliği konusunda sınırlar uygular. Bağlantınızın beklenmedik bir anda kesilmesini istemiyorsanız ya da dosya indirme, video izleme ya da oyun gibi çok fazla trafik gerektiren etkinliklerle ilgileniyorsanız bu tür sınırlamaları olmayan bir ücretsiz VPN hizmeti bulmalısınız.

·       Cihaz Uyumluluğu ve Kullanım Kolaylığı: Herkesin cihaz tercihi farklı olabilir. Bu nedenle kullanmayı düşündüğünüz VPN hizmetinin cihazınızla uyumlu bir VPN uygulaması olup olmadığını kontrol edin. Eğer teknik konulara hakim değilseniz, karmaşık ayarlar gerektirmeyen ve kullanım kolaylığı sunan bir VPN kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

·       Güvenli İndirme: Son olarak, VPN uygulamasını güvenilir bir kaynaktan indirdiğinize emin olmalısınız. Bunun için ilk adres seçtiğiniz VPN hizmetinin resmi web sitesi olacaktır. Eğer mobil cihazınızda kullanacak bir ücretsiz VPN hizmeti arıyorsanız, Android için ücretsiz VPN hizmetlerini Google Play Store, iOS için ücretsiz VPN hizmetlerini Apple App Store resmi uygulama mağazalarından güvenli bir şekilde indirebilirsiniz.

Sonuç

Ücretsiz VPN hizmetleri, online kimlik hırsızlığına ve diğer siber tehditlere karşı etkili ve masrafsız bir çözüm olarak ön plana çıkmaktadır. Ücretsiz VPN uygulamalarını bilgisayarlarınızda ve mobil cihazlarda kullanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir VPN hizmetini kullanmaya başlamadan önce hizmetin gizlilik politikasını ve kullanım koşullarını dikkatli bir şekilde inceleyerek sadece güvenilir bir sağlayıcıyı kullanmak akıllıca olacaktır.

Unutmayın, dijital dünyada güvenliğinizi basit ancak etkili yöntemlerle korumak zor değildir. Önemli olan ne aradığınızı bilmek ve ihtiyacınıza uygun hizmeti seçebilmektir.

Kaynak: Haber Merkezi