Kültür Yolu Festivali sona erdi Kültür Yolu Festivali sona erdi

Çorum Valisi Zülkif Dağlı, İskilip Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili toplantı düzenledi. Vali Dağlı, İskilip Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara açıldığını açıkladı.2 yıl içinde altyapı ve tesislerin tamamlanmasının planlandığını duyuran Vali Dağlı, müteşebbislerden arsa tahsis bedeli alınmayacağını, sadece altyapı katılım bedeli ödeneceğini ifade ederek, “Türkiye’nin her yerinden sanayicilerimizi İskilip Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Vali Dağlı, “İskilip OSB’mizin tüzel kişilik kazanmasıyla müteşebbis heyetimiz, kamu kurumlarımız ve teknik ekibimiz ile hız kesmeden devam ettiğimiz çalışmalarda kanuni işlem sırası dahilinde eş zamanlı olarak plan, parselasyon ve altyapı proje çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Amacımız bu işlemleri hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirip bir an önce faaliyete başlamak olacaktır. İskilip Organize Sanayi Bölgesini, Yeşil OSB konseptine uygun ve modern bir organize sanayi bölgesi olarak kurmak en büyük hedeflerimiz arasındadır. Çorum Bölgesel Teşvikler kapsamında 4. Bölge teşviklerinden yararlanmakta olup, OSB içerisinde yer alan yatırımlarda 5. Bölge teşviklerinden (KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, yüzde 50 vergi indirimi,10 yıl Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Bedelsiz Yatırım yeri Tahsisi, Faiz ve Kar Payı Desteği) yararlanmaktadır. Çorum, ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda İskilip başta olmak üzere merkez, Sungurlu ve Osmancık’ta bulunan ve yatırımcılarına çok sayıda avantaj sağlayan OSB’lerine yatırım yapmak isteyen girişimcileri tüm imkanlarıyla desteklemeye hazır” diye konuştu.

İskilip OSB’nin yatırımcılara büyük avantajlar sağlayacağını aktaran Vali Dağlı, “İskilip-Ankara karayolu güzergahında şehir merkezine 8 km mesafede yer alan İskilip OSB’nin Merzifon Havalimanı’na 118 km, Ankara Esenboğa Havalimanı 189 km, Çankırı demiryolu hattına 80 km mesafede olması, Samsun Limanı’na yakınlığı, her türlü hammaddeye kolay ulaşım imkanının bulunması, geçmişten gelen bir sanayi kültürüne sahip olması ve teşvik kanunlarının bölgede uygulanıyor olması nedeni ile teşvik yasası sonrası mevcut yatırım ivmesi dikkate alındığında İskilip, yatırımcılar açısından cazip bir bölgedir. Orman ürünleri, deri ve tarımsal sanayi konusunda ön plana çıkan İskilip ilçemizde kurulan Organize Sanayi Bölgemiz, yüksek teknoloji ve katma değerli ürünler üreten, ihracata dayalı, seçkin yatırımlara tahsis edilmesi hedeflenmektedir" dedi.

Kaynak: DHA