Merkez İlçe Seçim Kurulu: Adaylıklarında sorun yok Merkez İlçe Seçim Kurulu: Adaylıklarında sorun yok

Türkiye Taşkömürü Kurumu, Etüt Plan Proje Tesis Daire Başkanlığı Şube Müdürü, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, Yüksek Jeoloji Mühendisi Ali Baltaş, Karadeniz’e kıyısı olan Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Sakarya’dan duyulan patlama sesinin nedenini açıkladı.
Yüksek Jeoloji Mühendisi Ali Baltaş, sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı:
"Karadeniz’de 09/02/2024 Cuma günü akşam saat 21.30-23.00 arasında, ara ara 4-5 kez duyulan patlama sesi ve yaşanan sarsılma, Bartın, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya gibi sahil şehirlerinde hissedildi (Ulusal Basın).
Bu durum sadece ülkemize ve Karadeniz’e özgü olmayıp tutulan kayıtlar incelendiğinde yüzyıllardır dünyanın farklı bölgelerindeki denizlerde gizemli ve şiddetli gürültü seslerinin duyulduğu görülür. Peki, bu seslerin kaynağı ne olabilir? Aslında söz konusu patlamaların birçok nedeni olabilir?
Örneğin;
-Yapılan bilimsel çalışmalara göre söz konusu sesler deniz tabanında moleküllerin sıkışmasıyla bileşik kristallerinde meydana gelen metan gazının püskürmesi ve bir şekilde alev alması sonucu benzer patlama oluşabilir.
-Deniz tabanında meydana gelen depremler bu seslere neden olabilir. Ancak seslerin geldiği süreyi de içine alan son 24 saatte Karadeniz’de deprem meydana gelmediğine göre teorik olarak olasılık dâhilinde olsa bile elimizdeki verilere göre bu seslerin kaynağı deprem değildir.
-Bazı uzmanlara göre ise bu seslerin kaynağı dünyaya düşen göktaşları olabilir.
-Bir başka görüşe göre ise bu seslerin kaynağı süpersonik (sesin yayılma hızından daha hızlı uçabilen) uçaklardır.
Sonuç olarak yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi denizden geldiği öne sürülen söz konusu patlamalar birçok nedene bağlı olarak meydana gelmiş olabilir.”

Kaynak: Haber Merkezi