Türk Chopper Motosiklet Kulübü Hatay üyeleri Zonguldak'ta Türk Chopper Motosiklet Kulübü Hatay üyeleri Zonguldak'ta

Zonguldak’ta çalışanları ve yakınları için, ‘gümüş nitrat’ içeren pahalı ilaçlar yazdırdıkları reçetelerle Sosyal Güvenlik Kurumu´nu (SGK) 2 yılda 698 bin 289 lira zarara uğrattığı iddia edilen eczane sahibi 35 yaşındaki kadın eczacı P. Ö. ve 9 çalışanı hakkında, ´Sahtecilik ve dolandırıcılık´ suçlamasıyla 12 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. 
 09 Ekim 2015 tarihinde Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29’u doktor 39 kişinin ‘Resmi Belgede Sahtecilik’ ve ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarını Dolandırmak’ suçundan yargılandığı davada karar çıktı.
Zonguldak’ta çalışanları ve onların yakınları için, ’gümüş nitrat’ içeren pahalı ilaçlar yazdırdıkları reçetelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) 2 yılda 698 bin 298 lira zarara uğrattığı iddia edilen eczane sahibi 36 yaşındaki kadın eczacı P.Ö. ile 3 çalışanı 4 yıl 2 ay hapis cezası ile 1 milyon 939 bin 740 lira adli para cezasına çarptırılırken, 6 kişi de 2 yıl 1 ay hapis cezası ile 20 bin ile 245 bin lira arasında değişen adli para cezasına çarptırıldı. Davada yargılanan 29 doktordan 13’ü ise 2 ile 5 ay arasında değişen cezalar alırken, 16 doktor ise beraat etti.
SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı yaptığı denetiminde eczanenin 1 Temmuz 2008 ve 30 Nisan 2010 tarihleri arasında kurumdan tahsil ettiği 489 reçeteden 411’inin, eczanede çalışan A.A., S.O., C.T., B.B., S.Y., Y.K., S.A., M.Ö., C.A.’ya ait olduğu, diğer 78 reçetede ise yine bu 9 çalışanın uzaktan akrabalarının ve arkadaşlarının adlarının yer aldığı belirlendi. Denetimlerde sahte reçeteler de saptandı.
Yapılan incelemede 29 doktorun, eczane sahibi 36 yaşındaki P.Ö. ve çalışanlarının telkinleriyle hastaları bizzat görmeden, muayene etmeden fiyatı pahalı olan ’gümüş nitrat’ içerikli ilaçların yer aldığı reçeteleri hazırladıkları iddia edildi.
12 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILMIŞTI
Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianame doğrultusunda eczane sahibi P.Ö. ve 9 çalışanı hakkında, ’Resmi belgede sahtecilik’, ’Kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırmak’ suçlamasıyla 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Eczane ile aralarında bir menfaat ilişkisi olduğuna dair bulguya rastlanmadığı belirtilen 29 doktora da ’Resmi belgede sahtecilik’ suçlamasıyla 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.
CEZA YAĞDI
Zonguldak Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 29 doktor, bir eczane çalışanı ve diğer 9 kişi hakkında karar çıktı. Tutuksuz yargılanan sanıklardan 9 eczane çalışanı ve eczane sahibi 2 yıl ile 4 yıl arası hapis cezasına çarptırıldı. 13 doktor ise 2 ile 5 ay arasında değişen cezalar alırken, 16 doktor da beraat etti.
‘Resmi Belgede Sahtecilik’ ve ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarını Dolandırmak’ suçundan yargılanan eczane sahibi P.Ö. ve 3 çalışanı A.A., S.O., C.T. 4 yıl 2 ay hapis cezası ve 1 milyon 939 bin 740 lira adli para cezasına çarptırılırken, diğer eczane çalışanlarından S.Y. 87 bin 200, B.B. 245 bin, M.Ö. 33 bin 320, S.Ç. 20 bin 820, Y.K. 65 bin 620, C.K. 20 bin 820 lira adli para cezasına ve 2’şer yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırıldı.
‘Resmi Belgede Sahtecilik’ suçundan yargılanan 29 doktordan ise N.B., G.G., M.Ö.Ö., H.B., O.M., U.T. 5 ay hapis cezasına çarptırılırken, S.K., İ.T., A.K., Ş.F.U., K.S.Ö., M.A.Ç. ve H.C. 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti bu 13 doktorun kararını hükmün geri bırakılması yönünde verdi. Davada yargılanan diğer 16 doktor; H.U., S.A., M.İ.Ö., K.Y., A.K.K., İ.T., S.T., M.S.Ç., A.D., M.T., M.K., H.B., V.M., D.S., C.E.K., ve Ö.A. ise suça ilişkin kasıtlarının bulunmaması sebebiyle beraat etti.
Bu davada resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 1 ay, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılık suçundan 3 yıl bir ay 15 gün, toplamda 5 yıl 2 ay 15 gün ceza alan Zonguldak Barosu Avukatların M.Ö’nün yargı süreci devam ederken SGK’nın sözleşmeli avukatı olduğu ortaya çıktı. Avukat M.Ö.’nün Zonguldak 1. Ağır ceza Mahkemesi’nde 09 Ekim 2015 tarihinde görülen karar duruşmasında resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 1 ay, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılık suçundan 3 yıl bir ay 15 gün, toplamda 5 yıl 2 ay 15 gün ceza aldı.
Yargıtay’a giden doysa 9 yıldır karara bağlanmadı. Hukukçular, Avukat M.Ö’nün cezasının Yargıtay tarafından onanması halinde avukatlık ruhsatının iptal edilebileceğini vurguluyor. 
Sosyal Güvenlik Kurumu´nun kurumu dolandırdığı iddiasıyla yargılanan bir kişiyle avukat olarak çalışması ise tartışma konusu oldu. 
Avukat M.Ö’nün Ağır ceza Mahkemesi’nden ceza hemen hemen önce avukatlık ruhsatını alarak mesleğe başladığı öğrenildi.

Kaynak: Haber Merkezi