Uzun bağlantılarla beraber oluşabilecek sorunların önüne geçmek adına bağlantı kısaltma çözümleri devreye girmektedir. Karmaşık görünen web sitesi adresi yerine alternatifleri düşünebilirsiniz.

Sosyal Medyada Veri Paylaşma Mantığı

Url veya yazı paylaşarak bilgi aktarımı mantığı düşünüldüğünde link kısaltmaya olan ihtiyacı daha iyi anlamak mümkündür.  Sosyal medya platformlarını kullananlar için uzun linkler görsel olarak sıkıcı bir hal alabilir. Tıklatma amacı taşıyan sosyal medya hesaplarınız için veri paylaşırken netlik aranacaktır.

Twitter, karakter sınırlaması olması nedeniyle kısa paylaşımlara odaklanan bir sosyal medya alanıdır. Yazılı ve görsel paylaşım yaparken uzun uzadıya kodlar yerine daha kısa ve kolay anlaşılabilir linklere başvurmak gerekir. Link kısaltma ardından daha fazla kişi paylaşımları görmek isteyecektir.

Sadece Twitter üzerinde değil diğer sosyal medya hesaplarında kullanmak istediğiniz link paylaşımı çok uzun olmamalıdır. Çünkü kopyalama yapıştırma esnasında bağlantı hatası olasılığı artar. Uzun kuyruklu özgün web adresleri, her ne kadar özgünlük açısından artı olsa da başka alana taşınırken risk içerebilir. Bağlantının bir bölümü eksik alınırsa tam şekilde istenen veri aktarımı olmayabilir.

Bağlantı uzunken paylaşmak istediğiniz sayfa şayet soruna neden olursa, önemli görüşmeleri sekteye uğratmış olursunuz. Dolayısıyla bilgi paylaşımı yaptığınız alanlarda hata olasılıklarını azaltmaya çalışmalısınız.

İnternet Üzerinde Link Kısaltma Kullanımı

İnternette paylaşım platformlarını kullanıyorsanız uzun bağlantılar yerine kısa linkler önem kazanacaktır. R10 gibi platformlar üzerinde kuyruğu uzun adreslerden ziyade kısaltılmış linklere daha çok yer ayrılabilir. Ek olarak kısa link ilanlarını da bu gibi alanlarda görebilir, takipte kalabilirsiniz. Herhangi bir internet sayfasında kısaltmak istediğiniz linki yarısından fazlası olacak şekilde kısaltabilirsiniz.

Web Site İçeriği

Yazı içeriği hazırladığınız zaman uzun bağlantılar yazı amacını daha farklı bir hale sokabilir. Bir site içeriği yazdığınız var sayılırsa, vereceğiniz bağlantı çıkışı hatalı olmamalıdır. Yazı içinde veya kelimeye bağlantı çıkma şeklinde url kısaltma kullanarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Maillerde Kısa Link Kullanımı

Mail gönderimi ve alımı esnasında mailin yapısının bozulmaması için link kısaltma kullanılmaktadır. Bireysel veya kurumsal mail adreslerinde uzun linkler dosya hatasına neden olabilir. Bu nedenle maillerde paylaşılacak linkleri kısaltmakta fayda vardır.  

Profesyonel Görünmek İstediğiniz Yerler

Kısa linklerin hangi alanlarda kullanılacağı ne gibi platformlarda paylaşım yapacağınızla ilgilidir.  Profesyonel bir bağlantı görünümü vermek istediğiniz her alanda kısa link kullanımı yapabilirsiniz.  Temelde kullanım amaçları ve yerleri arasında bağlantı olduğu için avantaj elde etmeye çalışmaktasınız. Kurumsal açıdan geri dönüşlere katkısı olabileceğini de düşünerek bir marka isim tanıtımı gibi de düşünebilirsiniz.

Reklam Verme Sitelerinde Kısa Link Kullanımı

Kısa linkleri sayfa tanıtım ve görüntülemesi olabilecek her alanda kullanmanız mümkündür. Listeye daha pek çok platform eklenebilir. Önemli olan, sayfanızı net, anlaşılır ve bağlantı sorunu olmaksızın gösterebilmenizdir. Uzun ve anlaşılmaz sayfa bağlantısı her ne kadar özgün bir uzantı olsa da, reklam veren açısından tıklanabilirliği öne çıkacaktır. Sayfada kalma sürelerinin azaldığı da dikkate alınırsa, kısa ve etkili linkler prestijli bir görünüm sağlayabilir.

Reklam verme siteleri, firmanızı tanıtan web sayfalarında kısa link kullanımı yapmanız önerilir. Bir firma arayan müşterinin karşısına işletmenizin adresi çıktığında bu sayfa sorunsuz şekilde görünmeli ve açılır durumda olmalıdır. Link kısalt servisinden yardım alarak reklam vereceğiniz siteye göre bir işlem yapabilirsiniz. Önemli olan web sitenizi görsel ve işlevsel açıdan tanımlatabilmektir.

Medusa Home Koltuk Takımları - EN ŞIK MOBİLYALAR Medusa Home Koltuk Takımları - EN ŞIK MOBİLYALAR

Televizyonlarda Kısa Linkler

Televizyona verilen reklamlarda web sayfası linkini kısaltma kullanılabilir. Hızlı şekilde görüntülenen web sayfanız kısa ve etkili olmalı, bu sayede akılda kalma olasılığı artmalıdır. Ekranda görüntülenen web adresi anlaşılır ve kolay okunabilir bir sayfayı işaret etmelidir. Kullanıcı dostu kısa linkler için işlevsel yönü güçlü bir tanıtım aracı değerlendirmesi yapabilirsiniz.  

Billboard Üzerinde Kısa Linkler

Kısa link bağlantılarını billboard üzerinde göstermek etkili tanıtım yollarından biridir. Trafikte firmanızı tanıtan internet adresi kısa ve etkili olduğunda etki düzeyi otomatik şekilde artacaktır.

Reklam paneline özel url kısaltma yöntemlerini çeşitli servisler aracılığıyla bulabilirsiniz. Bitly, Tiny URL sayfaları yaygın kullanılan servislerden ikisidir. Hangi link veya linkler kısaltılacaksa url kısalt bölümü üzerinden işlem yapabilmektesiniz.

Kaynak: Haber Merkezi