İstilacı bir tür olan ve Samsun’da da 2019 yılında ilk kez varlığı tespit edilen ve bu yıl özellikle Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren popülasyonunu önemli derecede artıran Kahverengi Kokarcanın Tanınması ve Mücadelesi konularında farkındalığın oluşturulması amacıyla ‘Kahverengi Kokarca Acil Eylem Planı’ çerçevesinde ‘Kahverengi Kokarca’nın Tanınması, Mücadelesinde Biyolojik Mücadelenin Önemi’ konulu toplantı düzenlendi. 

Otomobil şarampole yuvarlandı: Anne, baba ve sürücü yaralandı Otomobil şarampole yuvarlandı: Anne, baba ve sürücü yaralandı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’ın yanı sıra, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, şube müdürleri, 17 ilçenin tarım ve orman müdürleri ve teknik elemanlar katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Kahverengi kokarca bölgemiz ve ilimiz ekonomisi için başta fındık olmak üzere önemli birçok tarımsal üründe yüksek bir zarar meydana getirme kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla zararlı ile zamanında ve etkin bir şekilde Tarım İl Müdürlüğümüz ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) koordinasyonunda 17 ilçe müdürlüğümüz ve tüm paydaş kurum ve kuruluşlarla birlikte Bakanlık acil eylem planı çerçevesinde iyi ve başarılı bir mücadele ortaya koyulacaktır. Bu amaçla, Koordinatör Araştırma Enstitüsü olan KTAE’de kurulan Karadeniz Biyolojik Mücadele Laboratuvarında, Kahverengi Kokarca’nın doğal düşmanı olan Samuray Arıcılığı (Trissolcus japonicus)‘nın üretilerek doğaya salınması ile zararlıya karşı, çevre dostu bir biyolojik mücadele yönteminin zararlı kontrolünde etkin bir rol oynayacaktır" dedi.

Konuşmanın ardından KTAE’n de görevli Uzman Ziraat Yüksek Mühendisi Kaan Altaş’ın yaptığı sunumun da, Kahverengi Kokarca’ya karşı alınacak önlemler ile birlikte, zararlının pasif olduğu bu dönemde, çekildiği kışlak, ev ve depo gibi yerlerde yapılması gereken mekanik mücadelenin de önemi vurgulandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI
 

Kaynak: DHA