Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yıl sonunda gram altının 3 bin 500 lirayı bulacağını söyledi.

Dış piyasadaki gelişmelerin ve Dolar/TL'nin hareketinin altın

Gram altının düzeltmelerde 2 bin 380 lira ve 2 bin 250 seviyelerini görebileceğini belirten Yıldırımtürk, gram altında bu seviyelerin altının görülmesinin pek mümkün olmadığını ifade etti.

"Gram altında ilk etapta 2 bin 500 lira daha sonra 2 bin 700 lira ve Eylül ayında da 3 bin lira seviyeleri görülecek" diye konuştu. Yıllık enflasyonun yüzde 45-50 seviyelerinde gerçekleşmesinin beklendiğine işaret eden Yıldırımtürk, enflasyonun yüzde 50 olması halinde 3 bin lira seviyelerinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

"Gram altında yıl sonu beklentim 3 bin 200-3 bin 500 lira bandı" dedi.

Çocukları yola atlayınca gelen otomobilin sürücüsüne ‘yavaşla’ işareti yaptı, darbedildi Çocukları yola atlayınca gelen otomobilin sürücüsüne ‘yavaşla’ işareti yaptı, darbedildi

Altın alacak vatandaşların bugünlerde biraz beklemesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırımtürk, faizi tercih etmeyen vatandaşların orta ve uzun vadede yatırım yapması gerektiğini ifade etti. "Orta ve uzun vadeli yatırımcılar mevcuttaki pozisyonlarını korumalı" diye konuştu.

Profesyonel yatırımcıların da alım için biraz daha beklemeleri gerektiğini belirten Yıldırımtürk, satım için ise 2 bin 75 veya 2 bin 500 lira seviyelerinin uygun olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi