52 yıl sonra buldukları ilkokul öğretmenleri ile buluştular 52 yıl sonra buldukları ilkokul öğretmenleri ile buluştular

Türkiye Emekliler Derneği Çaycuma Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, emekli zamlarına ilişkin yaptığı açıklamada:  “Haziran ayı TÜFE artışının yüzde 1,64 açıklaması piyasa gerçekleriyle çelişmektedir. Aylık enflasyon en az 3,5/4 beklenirken şimşek etkisiyle küçültülmüştür. Emekli dul ve yetimlerimizin gelirleri kısılarak ülke yönetilemeyeceğini göremeyenler gerçeklerden çok uzaktadırlar.

En düşük emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine çekilmeli, intibak haklarımız da derhal verilmelidir. TUİK’in Haziran ayı enflasyonu 1,64 gerçekleri yansıtmadığı, gerçek dışı olduğu gibi emeklilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Yani dağ fare doğurmuştur. TUİK yaptığı açıklamayla suç işlemektedir. Açlık sınırının 20 bin, yoksulluk sınırının 60 binlere dayandığı bir durumda yıllık enflasyonun halkın hissettiği yani gerçeği yaşadığı yıllık enflasyonun yüzde 200’lerde olduğu bir ülkede emekli dul ve yetimlerimize yapılacak olan 6 aylık yüzde 24,73’lük zam hiçbir şey ifade etmiyor. Milyonlarca emekli kök maaşlarına yansıyan zamlarla sıfır zam almış olacaklar. Yani en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira almaya devam edecekler.

Bu bize reva mı? Biz, bize yapılan bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Emekli dul ve yetimlerimizi açlığa, sefalete mahkûm edenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Emeklilerimize insanca yaşayacak gelir ve aylık istiyoruz” dedi.

Muhabir: Yeliz Alagöz