Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki eşitsizlik, memur emeklileri ile yapılan yüzde 49,25 oranındaki artışla son buldu. Ardından, hükümet Ramazan ve Kurban Bayramları'nda verilen ikramiyeleri de artırmaya hazırlanıyor.

2024'ün "Emekliler Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte, bu yılın ilk adımı olarak bayram ikramiyelerinde artış planlanıyor. Şu anda bayramlarda ödenen 2 bin liralık ikramiyenin 5 bin liraya çıkarılması gündemde. Hem hükümette hem de AK Parti'de bu konuda bir konsensüs oluştuğu, ekonomi yönetimi ile de emekli ikramiyelerinin artırılması konusunda uzlaşma sağlandığı belirtiliyor.Bayram ikramiyelerinin artırılması için TBMM'den geçmesi gereken bir kanun değişikliği gerekiyor. AK Parti kaynakları, mahalli seçimler sebebiyle şubat sonu veya martın ilk haftasından itibaren Meclis çalışmalarına ara verileceğini belirtirken, eğer bir artış olacaksa, bayram ikramiyeleri ile ilgili kanun teklifinin bu tarihten önce TBMM gündeme gelebileceği ifade ediliyor.Hükümet ve AK Parti cephesinde emekli maaşlarında yeni iyileştirmeler yapılması da tartışılıyor. Az prim ödeyenle çok prim ödeyen emekliler arasındaki makasın açılmamasına dikkat çekilirken, henüz bu konuda bir karar alınmamış durumda. Ancak seçim öncesinde bu adımın atılmasının "zor" olduğu ifade ediliyor.

İşitme engelli İsmail Aydemir mezun olduğu okula öğretmen oldu İşitme engelli İsmail Aydemir mezun olduğu okula öğretmen oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Emekliler Yılı" kapsamında emeklilerin ekonomik beklentilerinin yanı sıra sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalara başladı. Bakan Vedat Işıkhan, emekli dernekleriyle gerçekleştirdiği istişarede, "2024 yılı boyunca emeklilerimizin refah düzeylerini ve hayat kalitelerini yükseltmek için atacağımız adımları istişare ettik." dedi. Işıkhan, emeklilerin refah düzeyini artırmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek adına yeni hizmetleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi