Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde üretim yapan Çanakcılar Seramik'in amiral gemisi Creavit arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Çanakcılar Seramik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Çanakcı tarafından imza altına alınırken, törende SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fatih Çalışkan ve Creavit Firması Arge Merkezi Müdürü Atamer Akbay da hazır bulundu. Protokolle; SUBÜ öğrencileri ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyelerinde +1 Eğitim Modeli kapsamındaki işletmede mesleki eğitim uygulamalarını Creavit firmasının fabrikalarında yapabilecekler. Ayrıca SUBÜ ve Creavit iş birliği ile projeler hazırlanabilecek, birlikte Ar-Ge faaliyetleri yapılabilecek, tasarım, ürün geliştirme vb. faaliyetler yürütülebilecek.

KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Kazalar peş peşe geliyor: Kavşakta çarpıştılar Kazalar peş peşe geliyor: Kavşakta çarpıştılar

İş dünyası ile yeni iş birliklerine imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Creavit firması ile yapılan iş birliği protokolü ile üniversitemizin seramik alanındaki öğretim üyesi kadrosunun bilgi birikiminin sektör paydaşlarına aktarılması ve ürüne dönüştürülerek bölgesel ve ulusal kalkınmaya katma değer sağlanmasını önemsiyoruz. +1 Eğitim Modelimizin çeşitli sektörlerdeki firmaların ilgisini çekmesinden memnuniyet duyuyoruz.  Creavit firmasıyla lisansüstü düzeyde de yapacağımız iş birlikleri ve ortak projeler de olacak” diye konuştu.

AR-GE MERKEZLERİ ETKİN ROL ALACAK

Endüstrinin üniversitelerle birlikte hareket etmesinin önemine değinen Çanakcılar Seramik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Çanakcı, “Hem bölgesel hem de ulusal açıdan büyümenin yolu biraz da bu birliktelikten geçiyor. Firma olarak üniversitelerle çalışmayı önemli buluyoruz. SUBÜ ile imzaladığımız iş birliği protokolü ile üniversite ile yakın temas kuracak ve bu süreçte Ar-Ge merkezleri daha etkin bir rol alacak. Yenilikçi çalışmaların ortaya çıkması sektörel gelişimin ivmelenmesini sağlayacak. İş birliğimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi