Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün üzerinde hassasiyetle durduğu Cedidiye Cami ve meydan düzenleme çalışmaları aralıksız şekilde sürdürülüyor. Bedesten tarzı yapıların yerini aldığı ve derme çatma görüntünün ortadan kaldırıldığı meydanda inşası tamamlanan cami minarelerine yönelik alt kısım döşeme çalışmaları başlatıldı.

Kısa süre önce camiinin karakteristik özelliğini yansıtan taş dokunun ön plana çıkması ve yeni minarelerle uyum sağlayacak şekilde seçilen boya uygulamasının ve kubbe iç kısımlarına yönelik izolasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından minarelerin taş döşeme çalışmaları için hazırlıklar tamamlanmıştı.

Kontrolden çıkan cip, park halindeki 5 araca çarptı Kontrolden çıkan cip, park halindeki 5 araca çarptı

Bekleme süresi içerisinde kubbe dış kısımları ile minarelerin konik üst kısımlarında bulunan kurşun kaplamaların mikro kumlama yöntemi ile temizlenmesiyle birlikte hazırlıklarını tamamlayan ekipler, minarelerin yükseldiği kaidelere uygun şekilde taş ile kaplanmaya başlandı.

İnce işçilik gerçekleştirerek, en ince ayrıntısına kadar ölçülüp bir düzen içerisinde taşları yerleştiren ekipler, kısa süre içerisinde çalışmalarını tamamlayarak minareleri camiye yakışır hale getirmeyi planlıyor.

Kaynak: İHA