Seyir halindeki cip alev alev yandı Seyir halindeki cip alev alev yandı

Türk denizcilik sektöründeki atılımlarda önemli rol oynayan Zihni Holding Onursal Başkanı Asaf Güneri’nin biyografisinin ve Zihni Denizcilik’in kuruluşunun anlatıldığı “Bir Hayalin Ötesine Yol Almak-Asaf Güneri Belgeseli”, Zonguldak Dedeman Otel’de düzenlenen özel bir etkinlikte gösterildi.
Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Çanakçılar Seramik Onursal Başkanı Mithat Çanakcı, Çanakçılar Yapı Malzemeleri Yönetim  Kurulu Başkanı Sezai Çanakcı’nın yanı sıra özel davetliler katıldı.
1930 yılında kurulan, gemi işletmeciliği ve acenteliği, deniz, hava, kara taşımacılığı ile turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren Zihni Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Güneri, belgesel filminin gösterimi ardından davetlilere hitaben konuşma yaptı.
Çalışma arkadaşlarına, şirketin emektarlarına ve ailelerine, yaşamını yitirmiş olan çalışma arkadaşlarına teşekkür edip, önlerinde saygıyla eğildiğini söyleyen Zihni Güneri, “Bizde yetki sonsuzdur. Yetki sonsuz olduğu için başarı da sonsuz olmuştur. Filmde de gördüğünüz gibi “ben” yok “biz” var. Çok iyi adamlar yetiştirdim. Hepsiyle iftihar ediyorum. Hepiniz bu filmin bir parçasısınız. Bütün bu güzellikleri beraber yaşadık beraber meydana getirdik. Bana 3 defa piyango çaktı müspet anlamda. Bir tanesi ilkokul çağında Zonguldak’tan ben ve Ablam ile sene 1953-54’te, 6-7 yaşımdayken okulun başöğretmeninin vesilesiyle (TED) Ankara Koleji’ne yatılı talebe olarak tayin olduk, bu birinci piyangom. İkinci piyangom; 1963 senesinde liseyi henüz bitirdiğimde 16 yaşındaydım. 1965 yılında babamı kaybetmemle işlerimizin kötüye gitmesi ve 18 yaşımdayken tüm sorumluluğun üzerime kalmasıyla işlerin başına geçmem. Öyle olmasaydı ben hâlâ Zonguldak’taydım, kurumuştum, eskimiştim, toprak olmuştum. Ve Lou’yu (Kollakis) tanımam ve Andrea gemisini kiralamış olmamız. Adamların mala el koyarız diye palavra ve blöflerle bizi kafa kola almaları da üçüncü piyangodur. Başka da piyango bu yaştan sonra çıkmaz herhalde, yolumuza devam edeceğiz inşallah” dedi. 
Asaf Güneri, şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini Zihni Cömert Güneri’ye, sosyal sorumluluk projelerini ise Zihni Turgut Güneri’ye devrederken şöyle konuşmuştu;
“Şirkette 60 yılı tamamlamışım. Oğlum Cömert’e çok güveniyorum. Zaten şirketin çok büyük bir kısmını ona teslim etmiştim. Bundan sonra da o geliştirecek. Kendi prensiplerini ve düzenini kuracak. İnşallah benden daha başarılı olacak. Teknolojiye de ayak uydurarak büyük ilerlemeler kaydedeceğine inanıyorum. Her iki oğlumdan da son derece memnunum. Bana iki torun bağışladılar. Sosyal sorumluluk projelerinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Derneği ve ALS Derneği’ndeki çalışmaların başında oğlum Turgut’un olmasını istiyorum.”
Asaf Güneri, Zihni Holding’in Onursal Başkan koltuğunda oturmaya devam edecek.

Kaynak: Haber Merkezi