Başkanlık makamında CHP Belediye meclis üyeleriyle birlikte basının karşısına çıkan Başkan Posbıyık, CHP’li belediyeleri zor bir dönemin beklediğini belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizde bir takım sıkıntılar var. Bunları bizden daha iyi biliyorsunuz, takip ediyorsunuz. Problemler gün geçtikçe büyüyor. İşin kötü tarafı da geleceği göremiyoruz. Geçmiş dönemlerde belediye başkanıyken 6 ay sonrasını rahat bir şekilde görebilirdim. Ama içinde bulunduğumuz ortamda yarın sabah ne olacağını göremiyoruz. Planlama yapamıyoruz. Belediyecilikte planlama, öngörü çok önemlidir. Yıllardan beri bu işi yapıyorum ama maalesef önümüzü göremeyecek duruma geldik. Mesela önümüzü göremediğimiz için Mayıs ayının ilk haftasında sizlerle bir araya gelerek festival programını ve katılacak sanatçıları açıklamıştık. 24. Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’ni 4-5-6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Bu yıl yapılan anketlerin sonucunda da Ereğli halkının çok fazla görmek istediği isimleri İrem Derici, Hakan Altun, Simge Sağın, kıraç, Betül Demir ve Mert demir ile anlaşmalar imzaladık. Çok büyük bir şevk ile çalışmalarımıza devam ediyor idik. Duyurumuzun ardından sadece Ereğli halkından değil, gençlerimizden, Türkiye’nin her yerinden hatta yurt dışından farklı ülkelerdeki vatandaşlarımızdan inanılmaz mesajlar aldık. Çünkü insanlar bir bunalım içerisinde, eğlenmek istiyorlar. Bunun farkındayız, sizlerde farkındasınız. Halkımızla büyük bir heyecanla yine bir arada olmak için, coşkuyla eğlenmek için, kültür ve sanata doymak için, birkaç günde olsa sıkıntılarından kurtulmak için Ereğli’ye festivale gelmek için bütün ülkedeki insanlar, yurtdışından insanlar planlarını yapmaya başlamışlardı. Müthiş talepler alıyorduk.  Hatta Eyüp Bektaş’la bir gayrete girdik, onun gayretleriyle Aziz Sancar’a ödül vermek için Ereğli’ye davet etmeye karar vermiştik. Çokta müspet yönde ilerliyordu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ödül vermek için hazırlıklarımızı yapmıştık. Gelecek günlere güzel bakıyorduk, eğlenceli bir ortam olacaktı. Bütün anlaşmalarımızı yapmamıza rağmen 17 Mayıs 2024 tarihli 35549 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tasarruf tedbirleriyle ilgili 2024-7 sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Türkiye’den sinyaller gelmeye başladı. İzmir’in en büyük uluslar arası müzik festivali iptal edildi. Bir çok yerlerde iptalleri duymaya başladık.  Yine bekledik sabırla belki bir ara buluruz diye. Ama maalesef bu genelge oturdu ve bizde Uluslar arası Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivali’ni iptal  etmek zorunda kaldık. Hatta genelgede 3 yıl bu uygulama devam edecek diyor.

-GENELGE ELİMİZİ, KOLUMUZU BAĞLIYOR-

Genelge çok enteresan, her şeye müdahale ediyor.  Mesela basın ve yayın giderlerinde idareyi ve faaliyetleri tanıtmaya yönelik kitap, dergi, bülten vb. şekilde yayınlar hiçbir şekilde basılmayacaktır, bu dokümanların paylaşımı elektronik ortamda yapılacaktır diyor. Temsil, tören, ağırlama ve tanıtma giderleri olmayacak, temsil ve tanıtım giderleri zorunlu haller dışında kullanılmayacaktır. Uluslar arası toplantı ile milli bayramlar hariç açılış, konferans, seminer, yıldönümü gibi benzeri kutlama organizasyonlarına ilişkin faaliyetler ile gezi, kokteyl, yemek vb. davetler düzenlenmeyecek, hediye verilmeyecek ve diğer adlar altında ödeme yapılmayacaktır diyor. Çok kapsamlı bir genelge.  Belediye başkanlarının elleri, kolları tamamen bağlanmış oluyor. Ben eski günleri hatırlıyorum, biz belediye başkanlarıyla kalkar Trabzon’a gider uzun gölde belediye meclis toplantısı yapardık.  Şimdi belediye meclis üyelerine toplu halde yemek dahi veremezsiniz diyor.  Temsili giderlerden hiçbir harcama yapamazsınız diyor.

-ÇÖPÜNÜ TOPLAYAN, SUYUNU VEREN, İŞÇİ-MEMUR MAAŞINI ÖDEYEN BELEDİYE BAŞKANI BAŞARILI OLACAKTIR-

Yıllardır belediye başkanlığı yapan bir arkadaşınız olarak, tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Hatta bu sözü bürokratlarımla toplantı yaptığımda söylemiştim, şimdi bana haklısın diyorlar. Bu dönem yeni seçilen belediye başkanları ve muhtarlar için çok zor bir dönem olacak. İddiayla söylüyorum, bu dönem çöpleri kaldırabilen, evlere suyu götürebilen, memur ve işçinin parasını ödeyebilen belediye başkanı başarılı belediye başkanı olacaktır. Bunu zaman içerisinde sizlerde göreceksiniz. Ben bunu 1 ay evvel söyledim arkadaşlarıma ve haklı olduğum ortaya çıkmaya başladı. Muhtarlar da bundan payını alacak. Çünkü belediyelerden daha ziyade yararlanıyorlardı. Şimdi özel idarenin de bütçesi yok. Devlet daireleri de çok sıkıntılı durumda. Dolayısıyla Ereğli halkının ve çevresinin alıştığı eğlenceleri tertiplemek tamamen yasaklanmış vaziyette. Üzülerek bunu ifade etmek istiyorum.  Bir çok esnafımız arıyor, ben festival için stok yaptım, bir tek o zaman para kazanabiliyoruz, şimdi ne yapacağız diye. Bunun için çok üzgünüm, bu kararla festival zamanları kazanan esnafımızda zarar görecek. Bizde hayallerimizi sıfırlamış vaziyetteyiz. Şimdi yaptığımız anlaşmaları iptal etme noktasında büyük çabalar içerisindeyiz. Haddimi aşmak istemiyorum ama daha başka şeylerde gelecek. Son yerel seçimlerden sonra kırmızıya boyanan haritayı kaldırmak için CHP’li belediyelere her türlü zorluklar bundan sonra yapılacak. Bir üstatla konuştum, ‘Aman Halil festivale falan girme, AK Parti’li olsan gir derim sana. CHP’lisin yakarlar seni dedi. Hiçbir şey yapmasalar, ‘herkesin tasarruf yaptığı bir ortamda kadınlara şarkı söylettiriyon diye sana suç isnat ederler’ dedi. Bu genelgeler neticesinde yapmak istediklerimizi yapamayacağız.”