Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda 2021/22 sezonunda Trabzonspor’la kazandıkları şampiyonluk öyküsünü anlattı. Bordo-mavili takımda görev süresi boyunca Trabzonspor tarihinde Türkiye’deki bütün kupaları almış bir teknik adam olarak anılmak istediğini ifade eden Avcı, sürdürülebilir başarı için de her zaman çok çalışacaklarını dile getirdi. Avcı, “Daha Trabzon’da tamamlanmamış, almamız gereken, başarılı olmamız gereken kupalar var. Şu an itibariyle Türkiye Kupası önemli hedeflerden bir tanesi. Trabzonspor tarihinde Türkiye’deki bütün kupaları almış bir teknik adam olarak anılmak ve devam etmek istiyorum” dedi.

"ANALİZİ İYİ YAPARAK BAŞLADIK”

Avcı, Trabzonspor’da 2020/2021 sezon ortasında göreve geldiği dönem ilk işlerinin takımın iyi bir analizini yapmak olduğunu söyledi. Küme hattının bir üstünde iken Trabzonspor’da göreve geldiğini hatırlatan Avcı, "10 Kasım 2020 Trabzon’a ayak bastığım gün ve pandemi sürecinin devam ettiği, ligin 8’inci maçı, aslında arası da değil, sezon başıydı ama Trabzonspor’un tarihinde çok alışık olmadığı düşme hattının bir üzerinde bir takım vardı. Ki orada kalmayacaktı muhakkak bir çıkış yapacaktı. Bu ligde çalışan bir teknik direktör olarak bir sene evvel de Türkiye’nin büyük kulüplerinden bir tanesinin teknik direktörlüğünü yapmış Trabzonspor’un analizini iyi yaparak sezona başladık. Şehrin beni tanıması, benim şehri tanımam, sokaktaki insanlarla çok daha iyi iletişimi kurmak, iyi dostluklar yakalanması, karşılıklı çok güzel bir sevginin olması bize biraz o yol mesafesini daha iyi açtı diye düşünüyorum” dedi.

“EKİP OLARAK İNANDIK, OYUNCU GRUBUNU DA İNANDIRDIK”

Bordo-mavili teknik adam, Trabzonspor tarihinin en rahat şampiyonluğunu yaşadıklarının altını çizerek bunun için önce ekip olarak kendilerinin inandığını daha sonra da oyuncu grubuna bunu başarabileceklerine inandırdıklarını belirtti. Avcı şöyle konuştu:

“Trabzon’daki ilk toplantıda söylediğim ifade şuydu; ‘Trabzonspor için şampiyonluğa oynarlar diyorlar, Trabzonspor bu sene şampiyon olacak’. Oyuncularla ilk yaptığım toplantı. Yabancı oyuncularla da telefonda konuştuğumda net bir şekilde ‘Bu takım bu sene şampiyon olacak, bunun için önemli bir parça olun diye transferde konuştuğum oyuncular vardı. Hatta yerli oyunculardan ayrılmak isteyenler vardı. ‘Siz bunun altyapısından yetiştiniz, bu duyguyu yaşamanız gerekiyor, bu takım bu sene şampiyon olacak’ diye net ifadeler kullanmıştım. Biz ekip, şehir ve zaman içinde taraftarımızın da buna inanması ile beraber Türk futbol tarihinin bence en konforlu, en rahat, en uzak şampiyonluğunu yaşamış olduk. İnanıyordum ben, ekip halinde de inanıyorduk, oyuncu gurubunu da inandırmıştık. Buna inanabilmek için oyunun ve sonuçların seni desteklemesi gerekiyor."

“OYUN VE SKOR HER SEFERİNDE BİZİ DAHA İLERİYE İTTİ”

Şampiyonluk senesinde bazı maçların hikayenin kırılma anları olduğunu anlatan Avcı, “Biz sezona şöyle başladık, 4 maç 10 puan. Bunlardan bir tanesi geri dönüşlü bir Galatasaray maçıydı. 2-0 mağlubiyetten 2-2’ye dönen bir maçtı. Bu süreç özellikle rakiplerinin de yani İstanbul’un ve ülkenin devamlı şampiyon olan takımları Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan uzaklaşmak, onları yanına yaklaştırmamak. Aslında sanıyorlar ki Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş yoktu Trabzon olduğunda. Hayır, biz yanımıza yaklaştırmadık. Onlar bunlardan uzaklaştırdı. Ve oyun ve skor her seferinde bizi daha özgüvenli daha ileriye iten ve buna son derece inandıran bir durum oluşturdu" dedi.

“HERKES BİRBİRİNE YARDIMCI OLUYORDU”

Avcı, şampiyonluk sezonu boyunca herkesin birbirine yardımcı olduğu çok iyi bir ekibe sahip olduklarının da altını çizerek, “Oyuna inandırdım, skorlar bizi destekledi, iletişimle beraber içerde de çok karakterli, birbirine uygun, birbirine yardımcı olan oyuncu grubu vardı. Ve iyi bir ekip çalışması da vardı bizimle beraber. Ve buna da son derece destek olan bugünkü başkan sayın Ertuğrul Doğan da vardı. Ve bu organizasyon, sonuçlar bizi hep bir yerde tuttu. Biz geri düştüğümüz maçlarda dahi kaybetmeyeceğimizi, dışardan bir teknik adam olarak baktığımda bu oyunun bize döneceğini hissettiren bir oyuncu grubu vardı. Oyunu konuştuk, iyi bir enerji, iyi bir aile ortamı vardı. Herkes birbirine yardımcı oluyordu. Onun böyle net bir şekilde yukarıya doğru gideceği belliydi” diye konuştu.

“GERİ DÖNÜŞLER ŞAMPİYONLUK HİKAYESİNİN BAŞLADIĞINI GÖSTERİR”

Avcı, şampiyonluk sezonundaki derbi performanslarına ilişkin de şunları söyledi:

“Trabzonspor tarihinde bir kere bu derbilerde çok başarılı maçlar oynamış bir takımdır. Trabzonspor’un forması kimle oynarsa oynasın, ben oyuncu olarak da çıktım Trabzonspor’a karşı teknik adam olarak da çıktım. O formanın ağırlığı rakibine her zaman iyi hissettirir. Bir de sezona çok iyi başlaması psikolojik olarak bir kere büyük takımlara karşı üstün başlıyorsun ve özgüvenliyiz. Bu geri dönüşler, bu takımlardan kazandığın son dakika sonuçları zaten şampiyonluk hikayesinin başladığını gösterir."

“HİÇ ŞÜPHEYE DÜŞMEDİM”

Sezon sonuna doğru oluşan puan kayıplarına rağmen şampiyonluğa olan inancından hiçbir zaman şüpheye düşmediğini söyleyen Avcı, “Hiç şüpheye düşmedim aslında. Olacak ama bir an evvel olmasını istiyorsun. Bunun bir sürü örneğinin yakın zamanda karşılığını verebiliriz. O senenin bir sene sonrasında da verebiliriz. Belki oyun olarak eleştirildik. Diyorlar ki, ‘Trabzonspor böyle mi oynar, hiçbir şey oynamıyor son haftalarda’ Fenerbahçe bugün oynayabiliyor mu, Galatasaray oynayabiliyor mu? Napoli seneler sonra aynı Trabzonspor gibi uzun süre uzun bir puan farkıyla gitti ama sonlara doğru hep berabere kaldı ve kaybetti ama yine şampiyon oldu. Şampiyonluğa oynamak, bu stresi yaşamak kolay bir süreç değildir. Bir de bizim şehrimizin biliyorsunuz kaybedişleri var. O kaybedişler bazen zaman zaman, şehrin dinamikleri bile o kaygıyı yaşayabiliyor. Ama ben sahanın içinde oyuncularla da bunu konuşarak hiçbir zaman bu kaygıya ne kendim girdim ne oyuncuyu sokmadım. Ama kolay değildir, sahaya çıktığın zaman o performansı sergilemek kolay olmuyor. İnsanların, taraftarların, her kulübün taraftarlarının biraz böyle bakmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

“KULÜBÜN TARİHİNE GEÇMİŞ OLMAK GURUR VERİCİ”

Tecrübeli teknik adam Trabzonspor Kulübü’nün tarihine geçmiş olmanın kendisini çok mutlu ve gururlu hissettirdiğini belirtti. Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geldiğimde de kulübün müzesini gezmiştim ve kupalarla dolu tarihi çok önemli bir de bu tarihle büyümüş birisiyim ben. O müzeyi gezerken de şöyle bir ifade kullanmıştım; Umarım ben de bu tarihte yer almak istiyorum. Bana da şükürler olsun o tarihte çok önemli bir yer aldım. Sonra tekrar döndüğümde aslında bugün baktığımda 3,5 senedir ben Trabzon’dayım. Bir 7 aylık boşluğum var tekrar döndüğümde müzeye gittiğimde orada kasketinin olması, kronometren olması, düdüğün olması, 2021/22 Trabzonspor şampiyonluğunda teknik adam olarak adının geçmesi harika bir duygu. Trabzon taraftarı veya sokaktaki insan sana çok mutlu hissettiriyor, saygı gösteriyor. Yani yaşadığın şeyi bazen içinde olduğun zaman bazen fark edemiyorsun. Sonra dışarıdan başka bir gözle baktığında ne kadar güzel duyguların, büyük bir başarının elde edildiğini, Anadolu’da bir şehrin nasıl mutlu olduğunu, onların nasıl mutluluğunu gözüne yansıması ve sana yansıtması beni son derece mutlu ediyor.”

“BEŞİKTAŞ VE GALATASARAY MAÇLARI EN MUTLU OLDUĞUM MAÇLARDI”

Şampiyonluk sezonunda Beşiktaş ve Galatasaray’la oynadıkları maçların kendilerini en çok mutlu eden galibiyetler olduğunu söyleyen Avcı, “Şöyle söyleyeyim bizim 2 maç şampiyonluk hikayesinin startının verildiği maçtı. Birisi Vodafone’daki Beşiktaş maçı, sonrasında Galatasaray’da 2-1 kazandığımız maçtı. O şampiyonluk hikayesinin başladığı anlardı diye düşünüyorum, o maçlar beni çok mutlu etti” dedi.

Adana Demirspor ile deplasmanda oynanan karşılaşmada atılan 3’üncü golün ise en sevindiği gol olduğunu belirten Avcı, “En sevindiğim gol Adana Demirspor maçında 3’üncü gol. Tabi ki o maçların hikayesindeki gollere şapka çıkarmak lazım. 90, iki dakika sonra Edin Vişça attıktan sonra o maç bitti. Ama Adana Demirspor maçıyla da şu netleşiyor, artık şampiyonluk netleşiyor” dedi.

Turnuva, madencinin galibiyeti ile başladı Turnuva, madencinin galibiyeti ile başladı

“ANTALYASPOR EN ZORLANDIĞIMIZ TAKIMDI”

Avcı, “Aynı sezon Antalyaspor’la oynanan her iki maçın da kendilerini en çok zorlayan maçlar olduğunu ifade ederek, “Antalya’da Antalyaspor’a yenildik. Oyun olarak değil belki ama skor olarak bir penaltı ve bir kendi kalemize attığımız golle. Şampiyonluğun netleşeceği gün Antalyaspor bizi çok zorlamıştı, oyunun içinde zorlamıştı. Onların kaybedecekleri bir şey yoktu. Biz biran evvel bitme duygusunu yaşıyorduk. Oyun olarak zorlandığımız biraz baktığında Antalyaspor’du” dedi. Rize’de oynanan ve 3 penaltı ile kaybedilen maça da değinen Avcı, “Rize’deki kaybettiğimiz karda oynanmaması gereken bir maç. 3 penaltı ile kaybettiğimiz maçtı beni üzen maçlardan bir tanesi. Aslında şampiyonluğumuzun büyük bir olasılıkla bitti dediğimiz haftaları saydığımız bir süreçte 3 penaltı ile karda oynanan, hiç hak etmediğimiz bir oyundu o, o biraz üzmüştü beni” şeklinde konuştu.

“DENEYİMLİ VE TECRÜBELİ OYUNCU ALACAĞIZ”

Yeni sezon yapılanmasına ilişkin de bilgi veren Avcı deneyimli ve tecrübeli isimlerden oluşan bir kadronun yanı sıra yerli oyuncu kalitesini artırmayı da hedeflediklerini dile getirdi. Avcı, “O dönemki sezonla şimdiki sezon arasında birtakım farklar var. Bunun daha sonrasında net bir şekilde ne yapmamız gerektiği ile ilgili zaten açıklayacağız. Çünkü benzer hikayeler var. Geldiğim haftalar benziyor, aslında çıkışlar benziyor baktığında. Önümüzdeki sezonun planlamasını yapmak benziyor. Şimdi önümüzdeki senenin planlamasını yaparken biz Trabzonspor olarak şöyle, 1- Tabi ki deneyimli, tecrübeli oyuncu alacağız. 2- Bu sene kurallar değişiyor, 12, 12’ye dönecek, yerli oyunu kalitesini artırmamız lazım. 3- Ara oyuncu demeyeyim de potansiyel genç oyuncu alıp, oynatıp belki ürünü de paraya çevirip de bunların hepsini planlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avcı, “Yeni sezon öncesi kamp organizasyonunu da bitirdiklerinin altını çizerek, “Şu anki kamp organizasyonumuz tamam, bitmiş vaziyette. Kadronun bir takım tamamlanma ile ilgili çalışmaları zaten yapıyoruz. Bittikten sonra bu planı değerli Trabzonspor taraftarı ile paylaşacağız” dedi. 

Kaynak: DHA