Hafta sonu plan yapanlar dikkat: Islanacağız! Hafta sonu plan yapanlar dikkat: Islanacağız!

Zonguldak Merkez Kırat Mahallesi Koca Osman Sokak’ta10 Kasım'da yol kenarındaki ormanda benzin dökülerek yanmış bulunan cesedin, bölgedeki kaçak işletilen bir maden ocağında çalışan Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani’ye (50) ait olduğunun ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. 
Pusula’ya ulaşan kaynaklar, Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani gibi en az 800 kişinin kaçak maden ocaklarında çalıştığını iddia ettiler. 
Resmi olarak çalışan maden ocaklarında da Afganistan uyruklu kişilerin çalıştığı, sıkı bir denetim yapılması halinde bu durumun tespit edilebileceği belirtiliyor. 
Konunun uzmanları, Afganistan uyruklu kişilerin çok çalışkan olduğu kömür üretiminde verimli çalıştıklarını, kaçak oldukları için yasal hak talep edemediklerini belirterek “Afganistan uyruklu işçiler, kömür işletmecileri için bulunmaz nimet. Yasal statüde çalışan bir işçiye en az iki asgari ücret, ona göre sigorta ödeniyor. Afganistan uyruklu işçilere asgari ücreti bile zor veriyorlar. Sigorta yok. Hiçbir hakları yok” dediler. 
OLAY NEYDİ?
Zonguldak’ta yol kenarındaki ormanda benzin dökülerek yanmış bulunan cesedin, bölgedeki kaçak işletilen bir maden ocağında çalışan Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani’ye (50) ait olduğu belirlendi. Otopside 9 Kasım’da öldüğü anlaşılan Nourtani’nin cesedinin, bulunduğu yere taşındığı tespit edildi. Olayla ilgili madenin sahibinin de aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı.
Olay, 10 Kasım'da Kırat Mahallesi Koca Osman Sokak’ta meydana geldi. Yoldan geçenler, yandaki ormanda yanmış cesedi fark edip, ihbarda bulundu. Bunun üzerine bölgeye jandarma, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler bölgede delil niteliği taşıyan unsurları topladı, toprak zemindeki ayak izlerini de incelenip, kalıbını çıkardı. Benzin dökülerek yakıldığı belirlenen ceset, otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
AİLESİ KAYIP BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞ
Kayıp başvurularını inceleyen ekipler, cesedin, kaçak olarak işletilen maden ocağında çalışan 3 çocuk babası Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani’ye ait olduğunu belirledi. Nourtani’nin ailesinin kendisinden haber alamadığı için cesedin bulunduğu gün kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi.
MADEN OCAĞINDA HAREKETSİZ GÖRÜLMÜŞ
Yapılan otopside, Nourtani’nin 9 Kasım’da öldüğü tespit edildi. Nourtani’nin cesedinin olay yerine sonradan getirildiği saptandı. Soruşturmada ifadesi alınan tanıklardan birinin Nourtani’yi kaçak maden ocağında hareketsiz gördüğünü söylediği belirtildi.
EKİPLER İKİ İHTİMAL ÜZERİNDE DURUYOR
Soruşturmayı derinleştiren ekipler, aralarında kaçak ocağın sahibinin de bulunduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Nourtani’nin kesin ölüm nedeni ise henüz belirlenemedi. Ekipler, Nourtani’nin kaçak ocakta iş kazası sırasında öldüğü ve cinayet gibi gösterilmeye çalışıldığı ihtimali ile cinayet olasılığını araştırıyor.
TOPRAĞA VERİLDİ
Kesin ölüm sebebi için ayrıntılı otopsi raporu beklenen Nourtani, bugün sabah saatlerinde Acılık Hz. Ali Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı cenazede Nourtani’nin yakınları fenalık geçirdi.

Kaynak: Haber Merkezi