Selçuk Kurt’un ölümüyle ilgili gözaltına alınan otomobil sürücüsü adliyeye sevk edildi Selçuk Kurt’un ölümüyle ilgili gözaltına alınan otomobil sürücüsü adliyeye sevk edildi

Türkiye'nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta verim ile kalite kaybına yol açan, fındık başta olmak üzere bahçelerde yapraklarını yiyip, suyunu emdiği bitkilerin kökünü de kurutan 'kahverengi kokarca' adlı istilacı böceğe karşı başlatılan mücadele sürüyor.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi Kapsamında Trabzon’un ilçelerinde ‘İMECE-2024’ adı altında başlatılan toplantılara Ortahisar ilçesinin Kavala Mahallesi’nde devam edildi. Kadın üreticilerin de ilgi gösterdiği toplantının açılışında konuşan TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındık gibi en önemli ihraç ürünümüze zarar vererek, büyük ekonomik kayba sebep olan zararlı ile topyekün mücadele yapılması gerektiğini söyledi.

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar da, toplantılarla üreticilerin mücadele konusunda bilgilendirildiğini belirterek, “Üreticilerimizin zirai mücadele için ilaçları teminde desteklenmesi lazım. Devletin bu konuda gerekeni yapması için gereken görüşmeleri ve talepleri de yapıyoruz” dedi.

Toplantıda ilaçlı mücadelenin ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendislerinden Engin Pehlivan üreticilere bilgiler aktırırken, Kavala Mahallesi Muhtarı Hasan Akçay‘ın önderliğinde tarımsal üretimin yaygınlaştığı yörede kadın girişimcilerin yoğun ilgisi ise dikkati çekti.

TTB Meclis Başkanı Nevzat Özer ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan tarafından sektörle ilgili kuruluşlardan sağlanan maddi destekle temin edilen ilaçlar ile ilaçlamada kullanılacak makine Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar’a hediye edildi.

İMECE-2024 toplantılarına haftada iki gün (Salı ve Cuma günleri) Trabzon’un diğer ilçelerinde de devam edilecek.

Kaynak: DHA