Nefesler tutuldu: Maden işçisinin Amele Birliği seçimleri başladı Nefesler tutuldu: Maden işçisinin Amele Birliği seçimleri başladı

1 Mayıs'ta hukuk tanımayarak anayasal hakların kullanılmasının engellendiğini belirten Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri "Suç işlemeye devam ediyorsunuz" dediler.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Alper Kaya, şunları söyledi:

"2024 1 Mayıs'ında bu ülkeyi yönetenler Anayasa'yı ve mahkeme kararlarını bir kez daha ayaklar altına aldılar. İktidar olmanın "kudretine" sığınarak SUÇ İŞLEDİLER!
Her türlü hukuk dışı yasağa, engele, tüm şehrin bir açık hava hapishanesine çevrilmesine ve tehditlere aldırış etmeden yasal haklarını kullanarak 1 Mayıs'ı meydanlarda kutlamaya çalışan emekçileri, halkı suçlu göstermeye çalışarak, hukuku ve Anayasa'yı hiçe sayarak suç işlemeye devam etmekte ve gece yarısı operasyonlarıyla tüm Türkiye'ye gözdağı vermektedirler.

Dün sabah İstanbul'da evlere yapılan baskınlarla 47 kişi 1 Mayıs'a katıldıkları gerekçesi ile gözaltına alınmıştır. Bugün de 64 kişi savcılığa sevk edilmiştir. İçişleri Bakanı gözaltılara, ev baskınlarına devam edileceği mesajı vererek mevcut iktidarın baskıdan, yasaklardan, keyfilikten ve milyonlara dayatılan sömürüden beslendiğini bir kez daha tescillemiştir.

AKP-MHP İttifakının emekçilere bakışının manzarası, tam da Taksim alanına yürüyen kitlelere dönük tavrıdır. Onları yıl boyu sömüren, iş cinayetlerine kurban gitmelerine seyirci kalan, emeklilere açlık ücretinin yarısını reva gören bu iktidar; sıra işçi emekçi bayramına geldiğinde, biber gazını, copu, tazyikli suyu, yani faşizmini göstermiştir. Şimdi sıra bu faşizme karşı daha güçlenme ve yan yana gelme zamanıdır.

İktidarın 1 Mayıs'ı yasaklama ısrarı ve ardından yürüttükleri gözaltı operasyonlarının amacı gerçek suçluyu gizlemek ve Anayasal düzene karşı ciddi bir suçu örtbas etmektir. Bizzat kendi iktidarlarının yarattığı açlığı, yoksulluğu, güvencesizliği gizlemek için bizleri ablukaya almak istemektedir.
Bir kez daha tekrar ediyoruz: İster yasaklayın ister tüm sokaklara tomalarınızla, polis gücünüzle barikat kurun, isterse hepimizi cezaevlerine doldurun toplumsal, tarihsel ve hukuki hakikati değiştiremezsiniz. Taksim 1 Mayıs alanıdır ve olmaya devam edecektir!
Taksim için mücadele etmek demokratik bir haktır ve meşrudur. İstanbul'da 1 Mayıs günü işlenen bir suçtan bahsedilecekse eğer bu başta Anayasa'yı, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını hiçe saymak, demokratik hakkın kullanımını zor kullanarak engellemek ve hukuk tanımaz keyfi operasyonlar yapmaktır.

Ülkemizi sömürü cehennemine çeviren bu iktidarın, emekçilere saldırarak yoksulluğa karşı ortak mücadelemizi atalete uğratmasına izin vermeyeceğiz. Her alanda ortak mücadelemizi inadına yükselteceğiz.
1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruluğu yoktur. Gözaltına alınan herkes hemen, derhal serbest bırakılmalıdır."

 

Muhabir: Öznur Güneş