Zonguldak'ın Devrek İlçesi'nde 23-28 Temmuz tarihleri arasında 30'uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali'nin programı belli oldu.
Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali, kortej yürüyüşü ile başlayacak olup 23 Temmuz Salı Günü Saat: 17.30'da Karşıyaka Mahallesi Çomaklar Köprüsü'nden başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulacak.
23 Temmuz Salı günü 18.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda 30. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali'nin açılış gününde; çelenklerin Atatürk Anıtı'na konulması ve festival meşalesinin yakılmasıyla protokol üyeleri günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapacaklar.
Festivalde; Edip Akbayram, Kıraç ve Betül Demir gibi birbirinden ünlü sanatçılar sahne alacak. Festivalde resim sergileri, paneller ve imza günleri gibi kültürel aktivitelerin de yer alacağı bildirildi.
30'uncusu düzenlenen Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali programı şu şekilde:
23 Temmuz 2019 Salı
Saat : 17.30' Kortej yürüyüşü
Yer: Karşıyaka Mahallesi (Çomaklar Köprüsü)
Saat: 18.30 Festival açılış töreni
Yer: Cumhuriyet Alanı
Çelenklerin Atatürk Anıtına konulması,
Festival Meşalesinin yakılması,
Açılış Konuşmaları,
Konuşmacılar; Baston Ustası, Belediye Başkanı, Kaymakam, Milletvekilleri ve Vali.
Saat: 19.00' Devrek Rosak Halk Oyunları ekibinin açılış gösterisi.
Yer: Cumhuriyet Alanı.
Saat: 19.15' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi; Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, Ukrayna, HASAD
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 19:30' Baston stantlarının açılışı
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 20.00' Ustalara saygı
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 20.30 Minik eller baston sanatıyla buluşuyor
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 21.00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 21.30' Konser-Devrek türküleri-Devrek Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği
Yer: Cumhuriyet Alanı
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Saat:10.00' Sergi: Resimde dışavurumculuk
(Prof Dr. Bedri Karayağmurlar- Orhan Kurmalı -Mehmet Ali Doğan)
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat: 10.30'
Padişah kaftanları ve tuğraları cam altı hat sergisi
(İbrahim Boz)
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat:11.00' Yağlı boya resim sergisi
(Kazım Darıcı-Halit Kaya)
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat: 11.30' Karma resim sergisi
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat: 12.00' Eski Devrek evi açılışı
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat: 12.15' Eski Devrek Söyleşisi
Yer: Eski Anaokulu (Kültür Merkezi)
Saat: 17:30' Sokak basketbolu
Yer: Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesi
Saat: 18:00' Tavla turnuvası
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 18.30' Panel-Koşulsuz ebeveynlik
(Uzman Klinik Psikolog Funda Öksüz)
(İlk Adım Gündüz Bakımevi'nin katkılarıyla)
Yer: Alile Çay Bahçesi
Saat: 19:00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi.
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 19:30' Şöhretler karması futbol müsabakası (Milli Takım)
Yer: Devrek Şehir Stadyumu
Saat: 20.00' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi; Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, HASAD.
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 21.00' Semazen gösterisi; Devrek Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği.
Yer: Cumhuriyet Alanı.
25 Temmuz 2019 Perşembe
Saat: 17.30' Rıfat Sivişoğlu (9'uncu Dönem Milletvekili)
Bisiklet turu
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat:18.00'Panel; Edebiyatın hayatımızdaki yeri.
Yöneten: Halil İbrahim Özcan (Uluslararası Yazarlar Birliği)
(PEN) Türkiye 2'inci Başkanı
Konuşmacılar: Ahmet Telli-Şair, Lütfiye Aydın- Öykücü, Ayşe Sarısayın-Yazar, Mehmet Erte-Şair, Güney Özkılıç-Şair-Yazar.
Kitap imza: Halil İbrahim Özcan-Romancı,Şair
Ahmet Telli-Şair, Lütfiye Aydın- Öykücü, Ayşe Sarısayın-Yazar, Mehmet Erte-Şair, Döndü Açıkgöz-Şair-Yazar, Güney Özkılıç-Şair-Yazar, Gökhan Taner Günüsan-Şair, Burhan K. Kurmalı- Yazar, İbrahim Tığ-Gazeteci, Şair-Yazar
Yer: Zübeyde Hanım Aile Çaybahçesi
Saat: 18:30' Sokak basketbolu
Yer: Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesi
Saat: 19:00' Tavla turnuvası
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat : 19.30' Masal kutusu (çoçuklar için sokak tiyatrosu )
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 20:00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi.
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 20.30' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi: Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, HASAD.
Yer: Cumhuriyet Alan
Saat: 21.30'
Konser: Türk Sanat Müziği- Devrek Kültür Derneği
Yer: Cumhuriyet Alanı
26 Temmuz 2019 Cuma
Saat: 16:00' Söyleşi - Kitap imza.
İsmail Saymaz- Gazeteci -Yazar
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 17:00' Sokak basketbolu
Yer: Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesi
Saat: 17:30' Tavla turnuvası
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat:19.00' Masal kutusu (çocuklar için sokak tiyatrosu
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 19.30' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi; Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, HASAD.
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 20:00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi
Yer: Cumhuriyet Alanı.
Saat: 21.00' Konser: Remzi Budak- Ayhan Alaz-Hüseyin Terzioğlu
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat:22.30' Konser- Kıraç.
Yer: Cumhuriyet Alanı
27 Temmuz 2019 Cumartesi
Saat: 16.30' Uçurtma şenliği
Yer: Aytaç Sitesi Mevkii
Saat: 17.00' Masal kutusu (çocuklar için sokak tiyatrosu )
Yer: Karşıyaka Çomaklar Köprüsü Meydanı
Saat: 17.30' Panel-Halk kültüründe türküler.
Yöneten: Prof. Dr. Hayrettin İvgin
Konuşmacılar: Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Prof. Dr. F.Reyhan Altınay-Devlet Türk Musikisi Öğretim Üyesi, Doç .Dr. Hüseyin Yaltırık-TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı, Hale Gür- TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Şefi.
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 18:00' Sokak basketbol maçı
Yer: Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesi
Saat: 18:30' Tavla turnuvası
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 19:00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi.
Yer: Karşıyaka Çomaklar Köprüsü Meydanı.
Saat : 20:00' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi; Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, HASAD.
Yer: Cumhuriyet Alan
Saat: 21.00' Konser- Grup renk körü
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 22:30' Konser- Edip Akbayram
Yer: Cumhuriyet Alanı
28 Temmuz 2019 Pazar
Saat: 14.00' Trap Yarışması (av bayramı) Devrek Avcılık, Atıcılık ve Balıkçılık İhtisas Spor Klübü.
Yer: Arka Değirmenyanı / Çolakpehlivan Köyü
Saat: 16.00' Santraç Turnuvası finali
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 16:30' Tavla Turnuvası finali
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 17:00' Survivor minikler oyun parkur gösterisi.
Yer: Belediye Aile Çay Bahçesi
Saat: 17:30' Sokak basketbolu finali
Yer: Atatürk İlköğretim Okulu Bahçesi
Saat : 18.30' Halk koşusu
Yer: Bostandüzü
Saat: 20.00' Yerli yabancı karma halk oyunları gösterisi; Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, HASAD.
Yer: Cumhuriyet Alan
Saat: 21.00' Konser; Şendoğan Karadeli,
Yer: Cumhuriyet Alanı
Saat: 22.30' Konser - Betül Demir.
Yer: Cumhuriyet Alanı.