Liseli Büşra Akın'ın hayatını kaybettiği öğrenci servisi kazasında tanıklar dinlendi Liseli Büşra Akın'ın hayatını kaybettiği öğrenci servisi kazasında tanıklar dinlendi

Elmas Park AVM'de faaliyet gösteren Kadir Orhan, Elmas Psikolojik Danışmanlık'ta eşi Havva Orhan ile birlikte insanları iyileştirdiklerini ifade etti.

"MÜZİK TERAPİSTLİĞİ 1400'LÜ YILLARA DAYANIYOR"

Kadir Orhan, yaptığı iş hakkında şu bilgileri verdi:
"2016'da ÇATES'den emekli olduktan sonra Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar bölümüne girdim. Lisans eğitimini tamamladım. Daha sonra sosyal bilimlerde yüksek lisans yaptım. Bunun devamında çatal uygulamalı birimler üniversitesinden müzik terapisti eğitimini aldım. Şu anda burada ofiste eşimle beraber psikolog olan eşim Hava Hanım'la beraber ben müzik terapisti eğitimi yapıyorum. Kendisi de danışanlara psikolojik danışman olarak faydalı olmaya çalışıyor. Müzik terapisti bizim tarihimizde çok eskilere dayanan hatta tüm dünya tarihinde 1400'lü yıllara dayanan bir tedavi yöntemidir. Ses ve titreşim ile alakalı bir durumdur. Kainattaki bütün canlılar bütün varlıklar titreşim halindedir. Bu tip bir oyun ve ahenk içindedir. Dolayısıyla insanların da kendine has bir öz frekansı olduğu gibi bütün organlarının da kendine has bir öz frekansları vardır. Dolayısıyla hastalık ya da rahatsızlık dediğimiz olay bu öz frekanslarından sapma şey ortaya çıkar. Eksi ya da artı şeklinde ortaya çıkar. Bunu müzikle de şöyle ilişkilendiriyoruz.

"İNSANLARIN FREKANSINI DÜZELTİYORUZ"

Müzikteki seslerle bir ahiretle uyum içindedir. Notalar arasındaki belli frekanslar bir fesat dahilindedir. Bu nedenle buna en yakın olan frekanslarıyla insanları tedavi etmeye çalışıyoruz. Bir enstrümanın frekansı bozulduğunda 'biz buna akortu bozuldu' deriz. Dolayısıyla kulağından tutar istenilen frekansa getirir, akortunu yaparız. İnsanda da bu şekilde sapmalar olduğu zaman bir gibi insanın enstrüman gibi hani kulağından tutup etme imkanımız yok. Ona doğru sesleri, doğru frekansları dinleterek frekansının düzelmesini sağlıyoruz.
O da doğru vücut frekansında doğru yere getirerek iyileşmesini, şifa bulmasını sağlıyoruz."
Muhabir: Öznur Güneş