Karaelmas diyarı Zonguldak’ta stresin  büyük bir bölümü atıldığı için yüksek deprem salınım ihtimali düşüktür. Zonguldak’ta deprem olduğunda hangi ilçe ne kadar etkilenir?

 Zonguldak'ın özellikle güneyi çevresel salınımlardan etkilenir. Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Bartın'da olan salınımlardan etkilenmiştir. Bu kesimlerde stresin büyük bölümü atıldığı için yüzlerce sene büyük salınım ihtimali çok zayıftır.

 Ancak, Bolu, Düzce ve Sakarya Çukuru'nda, 5,o - 5,9 arasındaki salınımları güney kesimleri başta olmak üzere hisseder. Hasar yapıcı bir salınım beklentisi çok uzun süre beklenmemektedir- ihtimal düşüktür. Ancak, Düzce -  Bolu hattında 5,5 büyüklüğünün üzerine çıkacak salınımlar zemin yapısı ve yapı kalitesine göre yaygın olmasa da küçük hasarlara yol açabilir.

Eski ilçeleri Bartın, Karabük ve Bolu ile Düzce'yle komşudur.

Gökçebey, Devrek ve Alaplı ilçelerinin güneyi diğer kesimlere göre, göreli olarak çekincesi biraz daha fazladır. Ancak, Kuzey Anadolu kırığının Batı Karadeniz ve Doğu Marmara kesimlerindeki kanatlarında gerilim atımı olduğu için uzun süre çekince tehlikesi yoktur ya da çok düşük olasılıktır. Kıyı kesimlerde özellikle dolgu alanlar, dere çevreleri titreşim dalgalarının artmasına olanak sağlamaktadır. Kısa mesafelerde dahi bu fark belirgin şekildedir. Birçok örneği mevcuttur.

Zonguldak'ta karasal olarak 5,o büyüklüğünün üzerinde salınım olmaz. Bu ihtimal dahi oldukça zayıftır! Hatta Devrek dışında karasal hattında hafif salınımların merkez üssü olmaz.

Karadeniz Ereğli açıklarındaki ters faylanmada 6,o büyüklüğüne varacak bir salınım ihtimaline bazı bilimciler tarafından dikkat çekilmişti. Ancak Karadeniz'in altının sismik durumu diğer denizler kadar araştırılamadığı için buna katılmayan jeologlarda mevcut...

 Diğer yandan, binlerce senedir etkin salınım üretmeyen, çok ender olarak hafif salınımlar yapan 2 parçalı Devrek kırığının 6,o büyüklüğünün aşabilecek bir salınım kapasitesi olduğu da gündeme gelmişti. Devrek kırığı olası diri fay gruplandırmasında. Son etkin salınımı net bilinmemekle birlikte yaklaşık 2 bin senedir kapasitesine göre büyük deprem üretmediği tahmin edilen bu kırığın büyük deprem yapma potansiyelini yitirmiş olduğunu düşünen yer bilimciler de mevcuttur.

Zonguldaklı rahatladı: Acılık-Soğuksu yolu trafiğe açıldı Zonguldaklı rahatladı: Acılık-Soğuksu yolu trafiğe açıldı

Karadeniz Ereğli açıklarındaki fayında en az 1500 senedir etkin salınım üretmediği tahmin ediliyor. Ereğli açıklarında Ekim 2016'da 5,o (Farklı kaynaklarda M:5,2) büyüklüğünde salınım meydana gelmişti. Bunların dışında son yıllarda 4,o büyüklüğünü aşan salınımlarda yaşandı.

 Zonguldak ve 7 ilçesinin en çok hissettiği titreşim, 23 Kasım 2022'de sabaha karşı meydana geldi. Düzce'nin Gölyaka ilçesi merkezli sarsıntı 5,9 büyüklüğündeydi ve  merkez üssü ve çevresinde 17 saniye sürdü. Diğer yandan, Zonguldak'ta kömür madenlerinden dolayı Tasman denilen yeraltı boşluları mevcut. Bazı mahallelerin bazı kısımlarında küçük çökmeler ve hasarlar yaşanmıştı. Zonguldak'ın bazı kesimlerinin yıllar sonra aniden göçebileceği yorumları ve haberleri üzerine konu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) tarafından yaklaşık 10 sene önce  hassas cihazlarla incelendi ve büyük bir göçme ihtimalinin olmadığı anlaşıldı. Yine de bu kısımlar olası salınımlarda çekinceli olabiliyor. Geçmişte, yavaş çöküntülerden dolayı bazı sokaklardaki yapılarda hasarların olduğu biliniyor.

 Genellikle alfabetik sıralamaya göre yaptığımız 81 il ve ilçelerinin sismik bilgi paylaşımlarının sonuna geldik. Paylaşımlarımız 20 Ekim Cuma Kıbrıs ve Akdeniz çevresiyle devam edecektir. Bu paylaşımlarda güncel veriler dahil, birçok ulusal ve uluslararası bilgilerden yararlandık. Toplamdaki paylaşımlarımız yüzlerce sayfalık makaleler, harita modellerinin özet haline getirilmiş sade biçimidir. Kırık hatlarından çıkan enerji ağırlıklı paylaşımlardır. Kısacası, zemin ve yapı kalitesine göre, şiddet değişimleri olağandır. Biz genel olarak faydan çıkabilecek enerjiyi baza aldık. İller, ilçeler ve çevrelerinin genel sismik durumunu anlattık ve beklentilere dikkat çektik. Paylaşılan büyüklüklerde artı eksi olarak 0,2 oranlı değişimler olabilir. Örneğin bir kesimin büyüklük tahmini 6,o verilmişse, bu 5,8 - 6,2 olabilir. Yüzde 10-15 hata payı olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi