Elmacık kemiklerine yerleştirilen parçalarla sabit protez desteği sağlamayı amaçlayan zigomatik implant, üst çenede ciddi kemik kaybı yaşayan hastalarda sinüs lifting veya kemik grefti gibi invaziv cerrahi prosedürlere duyulan ihtiyacı da azaltır. Dental işlemin klinik uygulamaları, başarı oranları ve uzun dönem takip sonuçları üzerine yapılan çalışmalar da yöntemin güvenilirliğini kanıtlar niteliktedir. Bu bağlamda eksik dişlerin tedavisinde tercih edilen son derece avantajlı bir yöntem olduğu ifade edilebilir.

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik implant nedir?” sorusuna, çene kemiğinin yetersiz olduğu veya ileri derecede kemik erimesi olan hastalarda, üst çenenin yanak bölgesinde bulunan zigoma kemiklerine yerleştirilen özel tasarlanmış dental implantlardır, şeklinde yanıt vermek mümkündür. Titanyum malzeme kullanılarak geliştirilen vida benzeri parçalar, kemiğin sağlam kısmına yerleştirilir ve cerrahi teknikle sabitlenir. Deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilen prosedür, komplikasyon görülme ihtimalini de minimuma indirir. Stabil bir platform sağlaması açısından protezlerin daha iyi şekilde tutunmasını destekleyerek hastaların çiğneme fonksiyonlarını iyileştirir.

Uzun süreli kemik kaybı nedeniyle yüzde oluşan deformasyonları düzeltmek için de kullanılan zigomatik implant, 30 ila 55 mm arasında uzunluğa sahiptir. Normal implantlara kıyasla daha uzun olması zigomatik kemiğin anatomik konumundan kaynaklanır. Parçanın kemik içerisinde sağlam bir şekilde tutunmasını sağlayarak kemik yetersizliği durumlarında dahi güvenilir bir restoratif seçenek sunar.

Zigomatik İmplantların Kullanım Alanları

Zigomatik implant kullanım alanları arasında; zayıf çene kemiği, kemik kaybı ve çene yüz tümörü gibi problemler yer alır. Stabil bir protez tutuşu sağlaması yönünden tercih edilen dental prosedür, zigoma kemiğindeki sorunlara yönelik uygulanan tıbbi müdahaleleri kapsar. Tedavinin uygulanmasını gerektiren kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

Üst çene kemiğinin yetersiz olduğu vakalarda kullanılır. Hasarlı bölgeye ek destek sağlayarak diş protezlerinin güvenilir bir şekilde tutunmasına imkan tanır.

Travma veya diğer nedenlerle elmacık kemikleri zarar gören hastaların tedavisinde uygulanır.

Sağlık durumu veya anatomik yapı kaynaklı geleneksel diş implantlarına uygun olmayan vakalarda diş protezini sabitlemek için tercih edilir.

Hastaların tedavi sürecini ve cerrahi komplikasyon riskini azaltan prosedür, kemik grefti gerektirmeyen durumlarda kullanılır.

Daha az cerrahi müdahale içerdiği için hızlı bir rehabilitasyon süreci gerektiren hastalarda başvurulur.

Zigomatik implant operasyonu kullanım alanları incelendiğinde tedavi yönteminin diş protezi uygulamasında önemli bir alternatif olduğu söylenebilir.

Zigomatik İmplantların Diğer İmplantlardan Farkı

Zigomatik implantların diğer implantlardan farkı; boyutları, tasarımı ve uygulama alanlarıdır. Diğer implantlar, yeterli kemik dokusuna sahip olan hastalarda başarılı bir şekilde uygulanırken zigomatik implantlar, yetersiz kemik dokusu veya diğer anatomik kısıtlamalar söz konusu olduğunda tercih edilir. Zigomatik implantların diğer implantlardan temel farkları şu şekildedir:

Daha uzun ve kalın yapıya sahiptirler.

Kemik grefti gerektirmeyen bir seçenek sunarlar.

Tedavi süreci daha kısadır.

Cerrahi komplikasyon görülme ihtimali düşüktür.

Diğer implantların uygulanamadığı durumlarda etkili bir alternatif olarak fark yaratan zigomatik implantlar, stabil protez tutuşuyla ihtiyaca yönelik başarılı çözümler sunar. Hızlı iyileşme süreci sayesinde hastanın daha kısa bir sürede normal günlük aktivitelerine dönmesini sağlayan zigomatik implant maliyetleri de nispeten düşüktür. 

Zigomatik İmplantların Dayanıklılığı ve Uzun Ömürlü Kullanımı

Zigomatik implant cerrahisi kapsamında uygulanan işlemlerin dayanıklılığı ve uzun ömürlü kullanımı, yapılan klinik araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Araştırma verileri, 5 yıllık takip süresinde zigomatik implantların %95'ten fazlasının başarılı olduğunu ve hasta memnuniyetinin yüksek olduğunu göstermiştir. Zigomatik implant yaptıranlar da dental prosedürün uzun vadeli kullanımının güvenilirliğine dair olumlu geri dönüşler de bulunmaktadır.

İmplantların dayanıklılığı, yapım malzemesi ve doğru tedavi prosedürlerinin uygulanmasıyla ilişkilidir. Titanyum alaşımından yapılan zigomatik implantlar, çene kemiğiyle uyumlu şekilde bütünleşerek sabit bir protez tutuşu sağlar. Zigomatik implant avantajları ve uzun ömürlü kullanımını destekleyen özellikleri sayesinde güvenilir bir tedavi seçeneği olarak ön plana çıkar.

En Kaliteli Köpük Püskürtme Makinaları Tahawash’ta En Kaliteli Köpük Püskürtme Makinaları Tahawash’ta

Zigomatik İmplantlarla Hızlı ve Etkili Çözüm

Zigomatik implant başarı oranı ve gelişmiş tedavi yaklaşımlarıyla hastaların sorunlarına yönelik hem hızlı hem de etkili çözümler sunar. Tıbbi müdahalede kullanılan teknikler, diğer geleneksel implantların uygun olmadığı vakalarda tercih edilir ve cerrahi müdahale prosedürlerini azaltarak tedavi sürecini hızlandırır. Çene anatomisine özgü bir şekilde tasarlanan zigomatik implant, kemik grefti gerektirmeyen bir alternatif sunması yönüyle de öne çıkar. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar da uygulamaların, hastaların yaşam kalitesini hızla artırdığını ve protez tutuşunun stabilitesini sağladığını göstermiştir.

Cerrahi işlemdeki minimal invaziv yaklaşımlar da zigomatik implantların hızlı ve etkili çözüm sunmasında önemli bir rol oynar. İmplantların alanında uzman bir cerrah tarafından doğru şekilde yerleştirilmesi, hastanın iyileşme sürecini hızlandırır ve postoperatif rahatsızlığı azaltır. İşlevsel problemlerin iyileştirilmesinde etkili olduğu kadar estetik kaygıları azaltmada da aynı oranda başarılı sonuçlar verir. Hızlı bir şekilde uygulanabilir olması, hasta memnuniyetini artırarak tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda Zigomatik implant fiyatları da birçok tedaviye kıyasla daha avantajlıdır.

Zigomatik İmplantların Uygulama Süreci

Zigomatik implant uygulama süreci, hastanın çene anatomisinin detaylı analizi ve uygun tedavi adımlarının aşamalı olarak gerçekleştirilmesine yönelik dental prosedürlerden oluşur. Tedavi aşamaları aşağıdaki gibidir:

Hastanın çene yapısı klinik muayene ve dental volumetrik tomografi teknikleri dahilinde kapsamlı bir şekilde değerlendirilir. Ardından soruna yönelik tedavi süreci planlanır.

Dental prosedür, genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hastanın bilinci kapalıdır ve işlem süresince herhangi bir ağrı hissetmez.

Zigomatik implant uygulaması sırasında elmacık kemiklerine uygun büyüklüğe ve açılara sahip oyuklar açılır.

Açılan oyuklara implant vidaları uygun biçimde yerleştirilir. Vidaların amacı, zigomatik implantları sabitlemektir.

Vidaların yerleştirilmesi işleminden sonra geçici olarak diş protezi takılır.

Dental prosedürlerin ardından iyileşme süreci başlar. Bu süreçte kemik dokusu, implantların etrafında iyileşir ve implantlar kemikle bütünleşir.

Zigomatik implant iyileşme süreci boyunca hasta, rutin muayenelerle düzenli olarak takip edilir.

Tedavi süreci, üst çene kemiklerinin büyük bir kısmını kaybetmiş hastalar için özel olarak planlanır.

Tüm diş tedavilerinizi yaptırabileceğiniz Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, alanında uzman hekim kadrosu ve gelişmiş tedavi yaklaşımlarıyla ön plana çıkan kliniklerden biridir. Klinikle iletişime geçerek zigomatik implant fiyatları başta olmak üzere tüm dental prosedürler hakkında bilgi alabilir, tedavi sürecine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Editör: Bayram Tomakin