Her ne kadar muhteşem bir yatırım aracına dönüşebiliyor, gelecek vaat eden bölgelerden alındığında kısa sürede kâr bırakıyor olsa da yatırım için dikkat edilmesi gereken pek çok noktası da bulunmakta. Satın alım bölgesine göre kalite farkı gösteren pek çok villa bulunmaktadır.

Özellikle, Sarıyer satılık villa konusunda arayış içinde olanlar ve yükseliş göstermesi muhtemel diğer bölgelerin arayışında olanlar için işte dikkat edilmesi gereken o önemli bilgiler.

Villanın Konumu Neden Önemlidir?

Villa satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde en önemli madde villanın konumudur. Villa konumunun önemi sadece yatırım amacıyla değil yaşam amacıyla satın alınan villalarda da karşımıza çıkmaktadır. Doğru alanları seçmek ve yatırım yapmak oldukça önemlidir.

Konumuza örnekler ile devam etmemiz gerekirse; Zekeriyaköy satılık villa aramasını yapan, kaliteli bölgelerde ve konumlarda yer alan villalara ulaşmak isteyenlerin civar bölgelerdeki projeleri de incelemesi oldukça önemlidir.

·        Villanın gelecek vaat etmesi,

·        Çevre gelişimine açık olması,

·        Hastane,

·        Okullar,

·        Alışveriş merkezleri,

·        Eğlence mekanları.

Gibi sosyal ve önemli alanlara yakın olması da oldukça önemlidir. Tüm bunların dışında, aradığınız villa modelleri daha lüks yaşama uygun olmalıysa ya da aile yaşantısı için gerekli yeşil alanları karşılaması gerekiyorsa kriterlerde değişikliklere gidebilirsiniz.

Villanın İnşaat Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

İstanbul’daki villalar için yatırım planınıza varsa villaların konumundan sonra dikkat etmeniz gereken konu kesinlikle Villanın inşaat kalitesi olacaktır.

İnşaat kalitesi villanızın satın aldığınız değerden ne kadar yükseleceğini ve gelecek vaat edip etmeyeceğini de gözler önüne serer. İnşaat kalitesi sadece yapısal olarak değil yalıtım, alt yapı gibi önemli faktörlerde de karşımıza çıkmakta.

Kaliteli villa inşaatlarını tespit edebilmek için izlemeniz gereken birkaç adım şu şekilde:

·       Villa Malzeme Kalitesi

Beton, çelik, ahşap gibi kullanılmış olan yapı malzemeleri villanın geleceği ve şimdiki hali hakkında bilgiler verir. Alanında uzman kişilerden yardım alarak malzeme değerlendirilmesinde bulunulmalıdır.

·       Yalıtım Malzemeleri

Yalıtım sadece ses amaçlı değil, ısı korunması ve kolay soğuyabilmesi amacıyla da önemlidir. Kaliteli ve konfor sunan bir villanın yalıtım malzemeleri mutlaka kontrol edilmelidir.

·        Yönetmeliğe Uygunluk

İster yatırım amaçlı villa satın alımı isterseniz yaşamak için villa satın alımı gerçekleştirin ancak bu adımı özellikle kontrol edin. Satın almak istediğiniz Villa modelinin inşaat yönetmeliğine uygun olup olmadığı güvenlik ve yasal sorumluluklarının yerine getirilip getirilmediği mutlaka kontrol edilmelidir.

·       İnşaat Sonrası Garantiler

Özellikle sıfır Villa satın alımlarında öne çıkan inşaat firması garantisi villanızda yaşayabileceğiniz sorunlar için çözüme kavuşmanızı sağlayacaktır. Özellikle inşaat sırasında oluşan sorunların çözümleri için oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra, alanında uzman olan çalışanlar ile anlaşarak villa satın alımını gerçekleştirmek en doğrusu olacaktır.

Uzman çalışanlardan yardım almak sadece villa seçiminde değil, yatırımların değerlendirilmesi ve gelecek vaat eden projelerde yer almak için de önemlidir. Yatırım yapılmasından ziyade, yatırımın geri dönüş oranının göz önünde bulundurulması her zaman için önemlidir.

İnşaat kalitesi açısından öne çıkan villalar ile birlikte gelecek vaat eden konumda bulunması özelliği sayesinde yatırımlarınıza en doğru yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Villanın Isınma ve Soğutma Sistemleri Nasıl Olmalıdır?

Lüks villalar büyüklükleri ve konforları ile öne çıkmaktadırlar. Ancak, büyük ve konforlu alanların ısı yalıtımı ve soğutma sistemlerinin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle kışın ısıtma ve yazın soğutma konusunda normal dairelerden daha çok önem gerektirmektedir.

·        Merkezi Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Müşteri Hizmetlerinde Canlı Destek ve Chatbot Entegrasyonunun Avantajlarından Faydalanın Müşteri Hizmetlerinde Canlı Destek ve Chatbot Entegrasyonunun Avantajlarından Faydalanın

Daha ucuz, daha konforlu ve her alan için erişilebilir olan merkezi soğutma sistemleri villanızda olmasını isteyeceğiniz en önemli şey olabilir. Tek bir noktadan villanızın her konumuna serinlik ve sıcak hava aktarımı oldukça önemlidir.

·        Yalıtım Kalitesi

 Her ne kadar soğutma ve ısıtma sistemleri önemli olsa da yalıtım kalitesi de en az bu gereklilikler kadar önemlidir. Özelliklere mevsimlere göre sıcaklık değişimlerinin önüne geçebilmekle birlikte hali hazırda olan ısının da kaybolmamasını sağlamaktadır.

·        Termostat Sistemleri

 Enerji tasarrufu ve villanın ekosistemini koruyacak olan bu önemli yapılar. Sizin yerinize teknolojik açıdan ısı koruması sağlamaktadır.

Villa Bahçeleri Tapuya Dahil Midir?

Villa satın alırken göz önünde bulundurulmayan ve kimi zaman tapuya dahil sanılan bahçeler tapuya dahil olmayabilir. Ancak, çoğu zaman tapuya dahildir. Kontrol etmek amaçlı izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır:

·        Tapu kaydının sorgulanması,

·        İmar planının incelenmesi,

·        Uzman gayrimenkul danışmanları ile çalışarak bölgenin incelenmesi.

Söz konusu adımlar, villa hakkında detaylı bilgi edinmeniz ile birlikte bahçenin Villa içerisinde dahil olup olmadığını da gözlemlemenizi sağlayacaktır. Villaların yasal durumu özellikle satın alım amacınıza göre incelenmeli, en uygun olanının seçilmesini gerektirmektedir.

Satın alım amaçlarınıza uygun olan villa modelleri sadece uzun vadede değil kısa vadede de yatırımlarınıza değer katabilir.

Villa Satın Almadan Önce Profesyonel Destek Gerekli Midir?

Villa satın alımı öncesinde uzman gayrimenkul danışmanı ile anlaşarak destek almak oldukça önemlidir. Sizin için tüm detayları inceleyen uzmanlar, satın alım amacınıza en uygun villaları da listeleyerek kaliteye ulaşmanızı sağlar.

Uzman gayrimenkul danışmanlarından hizmet almadan önce hizmet bölgelerinin de incelenmesi gerekmektedir. Özellikle bölgesel çalışmaları ile öne çıkan uzmanlar ile çalışarak bölgedeki en kaliteli villa yapısına ulaşabilirsiniz.

İstanbul’daki villalar hem yatırım hem de yaşam için uygundur. Ancak, öne çıkan hizmet alanlarımızı gözlemleyecek olursak listemiz:

·        Göktürk,

·        Zekeriyaköy,

·        Kemerburgaz,

·        Sarıyer,

·        Beşiktaş,

·        Etiler,

·        Ulus,

·        Levent,

·        Şişli.

Gibi bölgeler olacaktır.

İstanbul’un sosyo ekonomisi açısından önemli noktalarda yer alan ve hizmet veren şirketimiz, 360° sanal tur imkanları ile birlikte 3D Render hizmetleri de sunmaktadır.

Mood Real Estate ile iletişime geçerek doğru ve kaliteli danışmanlık hizmetlerinden hemen yararlanabilirsiniz. Villa satın alımları ve satışı için en doğru stratejiyi izleyebilir, kaliteli ve kârlı yatırımlara bugün adım atabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi