Zonguldak'ta yaşanan bu olayı 'vahşet' olarak değerlendiren CHP Milletvekili Eylem Ertuğrul "Zonguldak'ın adının böyle bir şeyle duyulmuş olması kötü" dedi. 

Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, felaketin yaşandığı mahallede inceleme yaptı Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, felaketin yaşandığı mahallede inceleme yaptı

Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, yanarak ölen Afgan vatandaşla ilgili yaptığı açıklama şöyle:
"Çok üzücü. Bir kere şöyle söyleyeyim; Her şeyden önce Zonguldak'ımızın isminin bu şekilde ulusal medyada öne çıkması gerçekten üzücü bir şey. Sonuçta biz madencilikle, madenci emekçi kardeşlerimizle özdeşleşmiş bir şehiriz. Türkiye'de Zonguldak denildiği zaman herkesin aklına bu geliyor ilk olarak. Böyle bir emekçi insanın bu şekilde hayatını kaybetmesi sonrasında böyle bir vahşete kurban olması gerçekten çok üzücü. Burada bunun sosyolojik zeminine de bakmak lazım. Bu insanlar ucuz işçi olarak görünüyor. Muhtemelen herhangi bir kaygı olmadan düşük maaşla orada para kazanıp ailesini geçindirmeye çalışan, çocuklarına bakmaya çalışan bir insan. Afgan bir insan hayatını kaybetti. Bu gerçekten çok üzücü bir şey. Bir kere insanlar, topraklarını bırakarak, kendi vatanlarından ayrılarak başka bir ülkede yaşamak zorunda kalıyor, çok zor bir süreç. Bir de üstüne bu şekilde Türkiye'deki ekonomik şartların zor olduğu bir ülkeye geliyorsunuz. Burada da bu şekilde kayıt dışı çalışırken maalesef kötü bir şekilde hayatınızı kaybediyorsunuz ve sonra da cesediniz yok edilmeye çalışılıyor. Bunlar kabul edilebilecek şeyler değil. Fakat niye bu hale geldik, nasıl bu hale geldik? Bu insanlar neden ülkemize geldi? Neden ülkemizde bu şartlar altında çalışıyorlar? Çalışmak zorunda kalıyorlar? Buna bakmak lazım. Göçmenleri sigortasız çalıştıracağız. Ucuz işçi olarak kullanacağız diye düşünmek insan haklarına aykırı bir durumdur. Biz partimiz olarak her zaman emeği destekleyen bir anlayışa sahibiz. O yüzden Zonguldak'ın adının böyle bir şeyle duyulmuş olması kötü. Madenci emekçilerimizin, madencilik sektörünün bu şekilde duyulmuş olması kötü. Tekrarı olmamasını diliyorum ama; Türkiye'ye bir kere daha burada insanların bu düzensiz göçmenleri ve bu göçmen insanların Türkiye'deki çalışma şartlarını ve yaşama şartlarını bir kez daha değerlendirmeye davet ediyorum herkesi."
 

Kaynak: Öznur Güneş