Zonguldak'ta kurban bağışlarında yüzde 50 artış yaşandı Zonguldak'ta kurban bağışlarında yüzde 50 artış yaşandı

6 Şubat depremini 3 gün öncesinden haber veren Hoogerbeets'in şirketi Solar System Geometry Survey (SSGEOS), sosyal medyada uluslararası bir deprem uyarısı yayımladı. Uyarıda görülen haritada, Adana, Hatay çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi dikkat çekti. İddiaya göre, Zonguldak’ın da depremden etkilenmesi bekleniyor.

Büyük yıkıma neden olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında tedbirler artırılırken, uzmanlar yeni depremler konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Hoogerbeets'in şirketi SSGEOS, sosyal medyada yaptığı yeni paylaşımda, Türkiye'deki potansiyel deprem bölgelerini işaretledi. Haritada özellikle Adana, Hatay çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi öne çıktı.

Doğru çıkan tahminleriyle tanınan Avustralyalı gökbilimci Frank Hoogerbeets’in kurucusu olduğu şirketin bu yeni paylaşımı, endişe uyandırdı. SSGEOS’in resmi internet sitesinde, son haritanın yaklaşık değerler üzerinden verildiği belirtildi. Açıklama şu şekilde yapıldı:

"Sismik bağlantılı olabilecek anormallikleri tespit etmek için deniz seviyesine yakın atmosferdeki elektrik yükünü ölçer. Anomaliler, Dünya'nın ekseninin dönüşüyle ve dünya üzerine çizilen ince kırmızı çizgi olan ekliptik düzlemiyle bağlantılıdır. Potansiyel bölgeler, mor renkle işaretlenmiş yaklaşık değerlerdir."

Zonguldak’ta Deprem Riski Var mı?

Deprem risk haritası erişime sunuluyor. Zonguldak'ta diri fay hattı olmadığı bilinse de şehri etkileyen en önemli fay hattı Kuzey Anadolu fay hattıdır. Batı Karadeniz'de yer alan Zonguldak'a en yakın Kuzey Anadolu fay hattı ve Bartın ilinden geçen fay sistemi olarak biliniyor.

Depremsellik açısından bakıldığında, il sınırları içerisinde diri faylarla ilişkili herhangi bir deprem gerçekleşmemiştir çünkü il sınırları içerisinde deprem oluşturacak diri fay sistemleri bulunmamaktadır. Coğrafi konum olarak il sınırlarına en yakın deprem oluşturabilecek fay sistemleri Kuzey Anadolu fay hattı ve Bartın ilinden geçen fay sistemidir. İlin Kuzey Anadolu fay hattına yakınlığından dolayı, bu fayda meydana gelen depremlerden etkilenmesi mümkündür.

I M G 20240611 W A0017

Kaynak: Haber Merkezi