Genel Başkan Ergün Atalay, ilk olarak Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil'i makamında ziyaret etti. Atalay'ı karşılamaya AK Parti önceki Dönem Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ve GMİS Yönetimi karşıladı. 

Vasıflı, vasıfsız 35 personel alınacak Vasıflı, vasıfsız 35 personel alınacak

Genel Başkan Atalay, ekonomik kriz ve hayat pahalılığından bahsederek  Hazine Bakanlığı'na seslendi. 

Açılış konuşmasını yapan GMİS Genel Başkanı Yeşil; “Bugün aramızda çok değerli Ergün Atalay var. Sendikamızı ve az sonra yapacağımız iftar sofrasını da şenlendirdiği için teşekkür ediyorum.”
ifadelerini kullandı. 

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da işçi ile memurun yaşadığı ekonomik sorunlara değindi. Atalay; “Ramazanınızı kutluyorum. Gücüm yettiği kadar iyi günde de zor günde de bu bölgeye ziyarette bulunmaya gayret sarf ediyorum. Yolda gelirken düşünüyorum. 30 senelik sendikacıyım. Şube başkanlığından sekreterlikten genel başkanlığına geldim. 1 milyon 400 bin işçi ailemiz var. Bende bu ailenin içerisindeyim. 30 senedir böyle bir ekonomik sıkıntı görmedim. Özel sektörde sorun başka, kamuda başka. Memurlar içinde, işçiler içinde geçerli bedel. Ya 10,20 kişi öldüğü zaman gündeme geliyor, ya da depremde yardım ettiği için. Yorgun geldik bu dünyaya yorgun gideceğiz. 11 ay önce kamu sözleşmesi yaptık. En düşük 47,48 en yüksek 100,120’ye yakın zam alındı. Para pul oldu gitti. Gazozun havası öyle bir kaçtı ki, ne memurun memurla, ne işçinin işçiyle bir alakası kaldı. Çok kazanandan çok alacaksın vergiyi, az kazanandan az alacaksın. Tam konuşmaya başladık, yine olmadı.” dedi. 

Muhabir: Öznur Güneş