Temizlik imandan gelir: Zonguldak'ta 907 ton çöp toplandı! Temizlik imandan gelir: Zonguldak'ta 907 ton çöp toplandı!

Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden hurda olarak çıkışı yapılan ürünlerin Anadolu Meslek Lisesi’ne girişinin yapılmadığı ortaya çıktı. 
Pusula’nın yayınları ile başlayan soruşturmada TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde 10 yönetici hakkında soruşturma başlatıldı.
TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, akrabası olan Anadolu Meslek Lisesi Dökümhane Şefi Süleyman Kalafat ile işbirliği içinde yürüyen hurda operasyonu Pusula’nın yayınlarıyla ortaya çıkmıştı. 
TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, hurda kablo, demir bağları, pirinç malzeme ve tüm döküm hurdaları 2015 yılından itibaren tüm hurdaları Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gönderdi. TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden çıkışı yapılan hurda malzemelerin Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne girişleri yapılmadı. 
Pusula’nın yayınlarının ardından Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı. 
Soruşturma sonucunda Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2 öğretmen açığa alındı. Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Dökümhane Şefi Süleyman Kalafat hakkında ‘hurda yolsuzluğu’ sebebiyle adliye ceza mahkemesinde dava açıldı. 
TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz’ın teftiş kuruluna verdiği talimatın ardından TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, Müessese Müdür Yardımcıları, İşletme Müdürleri ve toplam 10 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.
Soruşturma sırasında ceza almaktan kurtulmak isteyen TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü yetkilileri, ambar defterlerini alıp, gönderilen malzemelerin geriye getirildiğine dair bir tutanak tuttu. Ambar memurları tutanakları ve kayıtları kendilerinin tutmadıklarını söyleyince evrakta sahtecilik iddiasıyla yeni bir soruşturma başladı. 
TTK Teftiş Kurulu Müfettişleri, Üzülmez müessese Müdürlüğü’ne giderek incelemeye başladı.

Kaynak: Haber Merkezi