Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı Başkanlığı'nda yapılan ziyarette GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşerek destek verdiler. 

Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, ziyarette şu ifadelere yer verdi: "Bugün burada toplanmamızın sebebi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ocak ayında açıklamış olduğu KİT reform yasa taslağıyla ilgili gerekenleri, yani neler yapacağımızı Zonguldak'taki örgütlerle, görüşmek. Bu amaçla toplandık. Davet üzerine, biz de Zonguldak Demokrasi Platformu bileşenlerini davet ettik. Bu girişimle neler yapılabilir, nasıl bir mücadele önümüzdeki günlerde bizi bekliyor, bu konularda görüş alışverişinde bulunmak için buradayız.

Evet, bu yasa tasarısı reform değil aslında. Yani KİT reformu olarak isimlendiriliyor, ama durum öyle değil. Yirmi beş yıldan beri idare eden ve yürüten bir siyasi anlayışın uygulamaları sonucunda, KİT'lerin durumu içinden çıkılmaz bir hale gelmiş ve büyük zararlar oluşmuş durumda. Dolayısıyla, bu zararlardan kurtulmanın bir gerekçesi olarak bir KİT reformu tasarlanmış. Aslında bu reform değil, bir deform. Yani reformların yeniden yapılanması değil. Bu uygulamayla, bu kurum tamamen işlevsiz hale gelerek, belki özelleştirmenin belki de başka yolların önünü açacak bir duruma gelecektir. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Dolayısıyla bu durum sadece bizleri değil, kurumda istihdam edilen işçileri, mühendisleri ve tüm Zonguldak halkını etkileyecek bir yola girmiş durumda. Biz bu uygulamaya tamamen karşıyız. Zonguldak'taki bütün sivil toplum örgütleri olarak bu duruma karşıyız. Bu girişim sadece bizleri değil, Zonguldak’taki bütün esnafı ve siz basın mensuplarını da etkileyecek. Dolayısıyla buradan bu uygulamanın, KİT reformu açısından geri çekilmesini ve bu tür uygulamalara maruz bırakılmamasını istiyoruz. Gelecekte neler yapabiliriz, hangi mücadeleleri verebiliriz, bu konuları tartışmak için buradayız." 

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, davet üzerine Demokrasi Platform üyelerinin geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Demokrasi Platformu temsilcileri bizleri ziyarete geldiler. Bildiğiniz üzere, KİT reformu adı altında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yapmayı planladığı değişiklikler hepimizi etkilemekte ve düşündürmekte. Bu reform, yönetimsel değişiklik adı altında süslü kelimelerle bazı kararlar almak üzere tasarlanmış. Yeni yönetim kurulu yedi kişiden oluşacak ve dört tanesi Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan, üç tanesi ise yetkili bakanlıklardan olacak şekilde yeni bir yönetim anlayışı getirecek. Ancak, bu yönetim anlayışında bilgi ve becerisi olmayan kişilerin, işin uzmanı olmadan kurumları yönetmesi öngörülüyor. Bu da riskleri artıracak ve kurumları satmak, özelleştirmek, küçültmek, daraltmak, özel şirketlerle ortaklık yapmak gibi tehlikeli bir sisteme yol açacaktır.

Bugün burada Demokrasi Platformu ile birlikte Zonguldak'ı derinden ilgilendiren bu konuyu tartışmak için toplandık. Türkiye'nin ilk vilayeti olan Zonguldak, emeğin başkenti ve kömürle özdeşleşmiş bir şehir olarak, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun üzerinde oynanacak oyunlarla köy haline getirilmek isteniyor. Biz de bunun yanlış olduğunu ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini anlatmak için buradayız. Bu reform ve reforma karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Prof. Dr. Kemal Karakaya anısına amfi ve toplantı salonu açıldı Prof. Dr. Kemal Karakaya anısına amfi ve toplantı salonu açıldı

Zonguldak olarak, bizler mücadeleye hazırız. Yaptığımız bir dizi ziyaretle bunu halkımıza, vatandaşlarımıza, paydaşlarımıza ve işçilerimize anlatıyoruz. Aldığımız tepkiler, kesinlikle bu kararın yanlış olduğu ve bu karardan bir an önce dönülmesi gerektiği yönünde. Biz her daim bu düşüncedeyiz. Bugün bunun için burada toplandık. Önümüzdeki süreçte demokrasi platformuyla yapabileceğimiz organizasyonlar için buradayız. Toplantı sonucunda da sizlerle bunları paylaşacağız."

Muhabir: Öznur Güneş