Hastane önündeki açıklamaya Genel Merkez'den SES Yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını SES Genel Başkan vekili Sıddık Akın yaparken Genel Sekreter Ferit Ceylan, SES Eğitim ve Örgütlenme Genel Sekreteri Eylem Kaya Eroğlu, SES Zonguldak Şube Başkan Yardımcısı Gülçin Türkmen de katıldı. 

Zonguldak kent merkezinde patlama sesleri! Zonguldak kent merkezinde patlama sesleri!

SES Genel Başkan vekili Sıddık Akın, Başhekim Hasan Tosun ile görüştüklerini belirterek "Yaşanan olay işçi sağlığı ve işçi güvenliği açısından bugüne kadar özellikle dünyada literatüre girebilecek ilk bir risk olarak görünüyor" dedi. 

Sıddık Akın, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yaşanan olay işçi sağlığı ve işçi güvenliği açısından bugüne kadar özellikle dünyada literatüre girebilecek ilk bir risk olarak görünüyor. Dünyaya böyle bir armağan bırakmış oluyoruz. İroni yapıyorum ama burada yaşayan sağlık emekçilerinin hayatının ne kadar ucuz olduğunu bu şekilde ifade etmek istiyorum.
Az önce değerli başhekimimizle de görüştük, gerçekten diyaloğa açık duyarlı buranın sorunlarını çözmeye yönelik çaba içerisinde olduğunu da gördük. Biz kendisine de buradaki sağlık emekçilerine de şu sözü verdik, sendika olarak halkın sağlık hakkı bağlamında çalışan emekçilerin ekonomik, demokratik ve özlük haklarının yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliği bağlamında üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu, bakanlık nezdinde de girişimlerde bulunacağımızı ifade ettik. Burada sizlerin huzurunda bir kez daha ifade ediyorum. Biz şunu savunuyoruz, hiçbir sağlık kurumumuz seçimler öncesi ya da siyasi amaçlı bir organizasyona aracı olmamalıdır. Kamu kurumları hele hele insan hayatını birebir ilgilendiren bir kamu sağlık kurumu tümüyle düzgün bir şekilde yapılmalı mevcut yasalara ve kanunlara uygun yapılmalı ve denetim mekanizmasından geçtikten sonra teslim edilmelidir.
Burada o gün 10'a yakın arkadaşımız karbonmonoksit gazından acillik oluyor. Arkadaşların çekilen mr'larında ve yapılan tetkiklerin de çok şükür kalıcı bir hasar olmadığı görüldü. Bu olayın cuma günü öğleden sonra olması, yataklı birbirinin olmaması ölümleri engellemiştir. Tesadüflere bağlı bir yaşam istemiyoruz. Tesadüfen yaşıyoruz. Bizim temel amacımız yaşamak ve yaşatmak. Yaşatmak için yaşamamız gerekiyor."

Muhabir: Öznur Güneş