Kozlu ilçesinde 2 yıl önce Belediye Meclis Üyesi Celal Murat Birinci'yi tabancayla vuran Mertcan İ. ile onu azmettirdiği iddia edilen amcası Emircan İ., babası Ercan İ. ve ağabeyi Demircan İ.'nin tutuksuz yargılandığı duruşmaya devam edildi. Zonguldak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Emircan İ., yeğenleri Demircan İ. ve Mertcan İ., silahlı saldırıya uğrayan Celal Murat Birinci ve sanık avukatları hazır bulundu. Ercan İ., duruşmaya katılmadı. Duruşma, tanık ifadeleri alınarak başladı.

Arkadaşı C.G.'nin kendisine anlatmasıyla silahlı saldırının, soruşturmada haklarında takipsizlik kararı verilen B.Y. ve D.Y. kardeşler tarafından 500 bin lira karşılığında yaptırıldığını söyleyen M.A. (58), "Olayı C.G.'den duydum. B.Y. ve D.Y.'nin, Emircan İ.'ye verdikleri ya da verecekleri 500 bin lira karşılığında Birinci'yi vurdurduğunu söyledi. C.G.'ye Birinci'nin itirazlarıyla iptal edilen imar kararına karşı müteahhitler adına eylemi yaptırdıklarını kendisine B.Y. söylemiş. Daha sonra B.Y. de yanıma geldi. Önceki gün Emircan bunu aldırıp, eziyet etmiş. B.Y.'ye sorduğumda, 'İşi, 2 tane 1+1 daire ve 500 bin lira karşılığında anlaştık. Emircan şimdi 10 milyon lira istiyor' dedi. Olayın pazarlığının da Y. ailesine ait bir evde Emircan, O.G. ve O.K.K. varken yapıldığını söyledi. Bora, benden yardım isteyince Emircan'ın evine gittim. Aralarındaki husumeti bitirmesini istedim. Orada Emircan, 'Metin abi, bir iş yaptık; bu işin bedelini istiyoruz. Murat Birinci ölecek. Öldüreceğiz. Onu öldürmeye pazarlık yaptık' dedi. Talebinin ise 10 milyon lira olduğunu söyledi. Bu 10 milyonun ödendiğini T.Y.'den duydum. D.Y., N.D. isimli çantacı aracılığıyla ödemiş" dedi.

'BU TANIK BEYANI, TAMAMEN HAYALDİR'

Halim Korkmaz son yolculuğuna uğurlandı Halim Korkmaz son yolculuğuna uğurlandı

Tanık ifadesine karşı söz alan Emircan İ., "Bu tanık beyanı tamamen hayaldir, uydurmadır. Aramda husumet yoktur. Niye iftira attığını bilmiyorum. Taksiyle eve geldiğinde, bana 'Sen restoranı aldın mı' diye sordu. Ben de 'O kadar param yok' dedim. Kozlu'da tanığın inşaatları var, bunları gurbetçilere satılması için aracılık yapmamı istedi. O.G.'ye söyledim ama tanık M.A.'nın inşaatları yarım olduğundan kabul etmeyeceğini söyledi. Tanık ile arkadaşız, bu sebeple evime gelmesinde bir beis yoktur. Birileri daha önce de 'Para' dedi. 2 yıldır emniyetin fiziki takibindeyim. Böyle bir alışveriş yok. Para alma iddialarım mevcut olmasına rağmen borç içindeyim. İddiaları kabul etmiyorum" diye konuştu. Diğer dinlenen 5 tanık, olaya dair bilgilerinin olmadığını ve bazıları bahsedilen konuşmaların yaşanmadığını söyledi.

SES VE GÖRÜNTÜ KAYITLARI VARMIŞ

Celal Murat Birinci ise "Görüşmelerin ses ve görüntü kayıtları, bende mevcuttur. B.Y., Zonguldak'tan kaçtığını söylüyor" dedi. Bu sırada sanıklara doğru bakan Birinci, B.Y.'nin kendisine anlattıklarından bahsederek, "B.Y., Emircan ve O.G.'yi Sarallar adında bir örgüte devrettiğini, onları aldırıp kendisine teslim etmelerini isteyeceğini ve onlara 50 dakika 'Sürmene bıçağı' ile işkence edeceğini söyledi. Ses kayıtlarında, B.Y. lanetlendiklerini de söyledi. Kayıtları, mahkemenize sunacağım" diye konuştu. Mahkeme heyeti, dinlenilmeyen tanıklar ile adı geçen D.Y. ile B.Y.'nin de tanık olarak zorla getirilmesine, ses ve görüntü kayıtlarının teslim edilmesi için Birinci'ye süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 

Kaynak: DHA