Şap Hastalığı sebebiyle 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun ilgili hükümlerince koruma ve gözetim bölgelerinde hastalığın yayılışımı önlemek amacıyla  tebdirler alındı.

Şap hastalığına yönelik 3 km çapta koruma bölgesi oluşturularak Kozlu İlçesine bağlı Enseköy, Çamköy, Sivriler (Dere Mah.)  Merkezine bağlı Saraycık, Ayvatlar Köylerine kısıt konulmuş ve karantinaya alındı.

Koruma bölgesinin dışında kalan 7 km'lik çapta gözetim bölgesi oluşturulmuş olup, Kozlu İlçesine bağlı; Sivirler, Dereköy Bozca, Çardaş, Balçıklı, Köserecik, Dağköy Ebegümeci Çırgan Futa Uçköy, Akşeyh, İl Mekezine bağlı Olukyanı, Alancık, Kumtarla, Taşcılar, Karapınar İlçesine bağlı Akkaya, Alacabük, Aşağıkayalıdere, Aydın, Çaylıoğlu-Kocalar, Düzpelit, Esenköy, Güllük, Güneşli, Haciosmanlar, Haciuslu, Hasbeyler, İskenderli, Kirencik, Ortaköy, Öğberler, Sakallar, Sütlüce, Vakıf, Yazıören, Yeniköy, Yukarıhocalar köylerine kısıt konularak karantinaya alındı.
 Koruma ve gözetim bölgesindeki duyarlı tum büyükbaş ve küçükbaş hastalık sönüşü yapılana kadar hayvanların sevki ve nakliyatı yasaklandı.

Editör: Bayram Tomakin