Genellikle marketler tarafından hazırlanan kumanyalar, Ramazan ayında dağıtılır. Kişi, marketten temin ettiği kumanyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceği gibi dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşları vesilesiyle de kumanya bağışında bulunabilir. 22 yıllık tecrübesi ile yurt içinde ve yurt dışında insani yardım faaliyetlerine devam eden Vuslat Derneği, vuslat.org.tr web sitesinden kumanya bağışı kabul etmekte ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Kumanya yardımında bulunmak, zekat yahut fitre gibi mükellefiyet gerektirmez. İsteyen herkes kumanya yardımında bulunabilir. Ramazan kumanyası, ihtiyaç sahibi olan herkese verilebilir, zekatta ve fitrede olduğu bir ayrım yoktur. Çünkü kumanya yardımında bulunmak nafile bir ibadettir, sadakadır.

“Ramazan Kumanyası Kimlere Verilir?” sorusuna verilecek cevap ise hiç şüphesiz, ihtiyaç sahipleridir. Yetimler, öğrenciler, yoksullar, savaş mağdurları, yaşlılar ve dullar kumanya verilmesi için en uygun kişilerdir.

Ramazan Kumanyası Kimlere Verilmez?

Ramazan ayında oruç tutmakla birlikte iyiliklerde bulunmak da büyük sevaptır. Bu ay içerisinde nasuh niyet ile yapılan ibadetler ve dualar Allah katında muhakkak karşılık bulur. Öyle ki bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının son 10 gününde saklıdır. Ramazan, tüm günahlardan arınmak için bir vesiledir. Bu nedenle Müslümanlar, bu ay içerisinde sadaka da verirler. Ramazan kumanyası da bir sadakadır.

Ramazan kumanyası zenginlere verilmez. Zengin olan kişi zaten kendi gıda ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayacağı için bu kişiye kumanya vermek yakışık almaz. Kumanya ihtiyaç sahibi kişilere verilmelidir.

Ramazan Kolisi

Başakşehir Konut Projeleri Başakşehir Konut Projeleri

“Müslüman olmayanlara kumanya verilir mi?” sorusunun cevabı ise şu hadis üzerinden cevaplanabilir: “Din için sizinle savaşmayan ve yurtlarınızdan sizleri çıkarmayan kimselere iyilik ve ihsan etmenizden, onlara adaletli davranmanızdan Allah sizleri menetmez. Şüphesiz Allah adil davrananları sever." (Mümtahine, 60/8) Bu Hadis-i Şeriften de anlaşılacağı üzere İslam dinine düşman olmayan gayrimüslime de sadaka verilebilir.

Ramazan Kumanyasında Neler Olmalı?

Ramazan kumanyaları, genellikle marketler tarafından hazırlanmaktadır. Ramazan kolisi olarak da adlandırılan kumanyalar, içerisindeki ürünlerin çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak pirinç, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlar ile çay, şeker ve kahvaltılık ürünleri de Ramazan kolisi içerisinde bulunur. Kumanyaların içeriği, kişinin isteğine göre de hazırlanabilmektedir. Ramazan kolisinden maksat, bir ailenin ihtiyaç duyacağı gıda malzemelerinin giderilmesidir.

Ramazan Kolisi Nedir?

Ramazan kolisi yahut kumanya, içerisinde temel gıda malzemelerinin bulunduğu koliye verilen isimdir. Ramazan ayı, Müslümanların günahlarından arınmasına vesile olduğu gibi kardeşlik bağlarının da kuvvetlenmesi için bir fırsattır. Bu nedenle maddi durumu iyi olan hayırsever Müslümanlar, Ramazan ayında Ramazan kolileri hazırlatarak yahut vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunarak kumanyalar vesilesiyle Ramazan’ın bereketini ihtiyaç sahibi kardeşleri ile paylaşır. Vuslat Derneği, Ramazan ayında ve diğer tüm zamanlarda yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine kumanya dağıtımı gerçekleştirmektedir. Derneğin vuslat.org.tr web sitesinden kumanya bağışı yapılabilmektedir.

Ramazan Kolisi Ne Zaman Verilir

Ramazan Kolisi Ne Zaman Verilir?

Ramazan kolisi yardımında bulunmak bir sadakadır. Sadaka, kişinin istediği her an gerçekleştirebileceği bir ibadettir. Bu nedenle Ramazan kolisi yardımı yapmak yahut bağışında bulunmak için belirli bir zaman yoktur.

Dinimiz İslam, bazı ibadetlerin belirli zamanlarda gerçekleştirilmesini emreder. Örneğin fitre de kumanya gibi bir sadaka çeşididir. Fakat fitrenin Ramazan ayı içerisinde verilmesi gerekmektedir. Zekat da malla yapılan bir ibadettir. Bir yıl içerisinde bir defa verilmesi gerekir. Fakat Ramazan kolisi Ramazan ayında birden fazla verilebileceği gibi Ramazan sonrasında da kumanya olarak ihtiyaç sahiplerine verilebilir.

Ramazan kumanyası bağışında bulunmak isteyenler, bağışlarını vuslat.org.tr web sitesi üzerinden yapabilirler. Vuslat Derneği bağışçılardan temin ettiği meblağ ile kumanyalar hazırlamakta ve yurt içinde, yurt dışında ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi