Portekiz Golden Visa Nedir?

Yatırım faaliyeti için oturma izni programı olarak da bilinen Portekiz Golden Visa programı, AB üyesi olmayan vatandaşlara yönelik bir yatırım bazında ikamet programıdır.

Portekiz Golden Visa Programı sayesinde beş yılda Portekiz vatandaşı olup Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapabilirsiniz. Portekiz, yüksek yaşam kalitesi, sağlık ve eğitim gibi birçok avantaj sunan, uygun maliyetli, güvenli ve emniyetli bir ülkedir.

Portekiz, Ekim 2012'de Golden Visa programlarının liderliğini üstlendi. Ülkenin temel amacı, 2008 mali krizinden sonra Portekiz'in ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı getirmekti. O zamandan bu yana toplanan 7,5 milyar Euro, Portekiz Golden Visa Programının olağanüstü performansının yanı sıra yatırımcıların güveni ve ilhamının da kanıtıdır.

Yatırımcılara Portekiz Golden Visa’nin Avantajları

Portekiz Golden Visa sahibi olarak Portekiz'de yaşamanız ve çalışmanız mümkündür. Golden Visa sahibi olarak Avrupa Schengen Bölgesine serbestçe girebilirsiniz. Golden Visa’nızı beş yıl süreyle korumanız, Portekiz vatandaşlık başvuru sürecini başlatabileceğiniz ve Portekiz'de ikinci bir pasaport alabileceğiniz anlamına gelir. Portekiz Golden Visa aracılığıyla vatandaşlık aldıktan sonra Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde eğitim alma, orada çalışma esnekliği gibi daha fazla fırsattan yararlanırsınız.

Programın Gereksinimleri Hakkında Neler Var?

Asgari İkamet Şartı

Portekiz Golden Visa programı ülkede minimum kalma süresini gerektirmektedir. Altın Vize sahiplerinin Portekiz'de her yıl ortalama yedi gün kalmaları bekleniyor.

Beş Yıl Boyunca Nitelikli Yatırım Yapın

Hurda Kablo Fiyatı Hurda Kablo Fiyatı

Başvuru sahiplerinin asgari yatırım şartını karşıladıklarını kanıtlamak için destekleyici belgeler sunmaları gerekmektedir. Birincil başvuru sahiplerinin, bakmakla yükümlü oldukları kişiler için de geçerli olan Golden Visa kapsamında ikamet ettikleri süre boyunca yatırımlarını sürdürmeleri gerekmektedir.

2024 Portekiz Golden Visa Programına İlişkin Güncellemeler

6 Ekim 2023'te Portekiz hükümeti, Golden Visa programını büyük ölçüde değiştiren "Mais Habitação Yasasını" yürürlüğe koydu. Bu yeni düzenleme, Portekiz'de Golden Visa almaya hak kazanmak için gayrimenkule veya ilgili fonlara yatırım yapma olanağını ortadan kaldırmıştır.

Güncellenen Portekiz Golden Visa 2024 programı, başvuru sahiplerine ikamet için farklı türde yatırım seçenekleri sunuyor. İlgili değişikliklerin amacı, yatırımcıları yenilikçi ve sürdürülebilir sektörlere çekmek, böylece Portekiz'in yatırım ortamını çeşitlendirip geliştirmektir. Bu değişiklikler hem ulusal hem de küresel ekonomik büyüme hedefleriyle uyumlu olup, Portekiz'in geleceğine katkıda bulunmaya istekli olanlar için Golden Visa’nın değerini artırmaktadır.

Halihazırda Golden Visa sahibi olanlara ne olacak? Yukarıda belirtilen değişiklikler yenileme, daimi ikamet başvuruları, aile birleşimi gibi mevcut hakları etkilememektedir.

Yatırımlar, yaratıcı çalışmaların finansmanı veya ülkenin kültürel mirasının korunması ve restorasyonu ile ilgili yeni oturma izni başvuruları hâlâ kabul ediliyor.

Sonuç: Bir Yaşam Boyu Güney Avrupa Yolculuğu

Portekiz'e göç gezisine çıkmak heyecan verici bir maceraya adım atmak gibidir. Portekiz Altın Vize Programı, dikkate alınması gereken kendi yararları ile benzersiz bir yol sunmaktadır.

Bunun sadece yaşanacak yeni bir yer keşfetmekle ilgili olmadığını unutmayın; aynı zamanda olağanüstü bir ülkede yeni bir yaşam tarzını deneyimlemekle de ilgilidir. Portekiz, yeni bir başlangıç için güzel bir ortamdan çok daha fazlasını sunuyor. Nefes kesen çevreye hayranlıkla bakarken, konuksever yerel halkın arasında kendinizi evinizde hissedecek ve canlı bir kültüre dalmış olacaksınız. Bu nedenle seçeneklerinizi değerlendirirken evrak ve prosedür dışındaki hususları da göz önünde bulundurun.

Kaynak: Haber Merkezi