Sınav, 2 Haziran'da gerçekleştirilecek ve öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına girişine olanak sağlayacak.

Başvurular, 29 Mart'a kadar "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek. Sınava katılım isteğe bağlı olacak ve başvurular ücretsiz olarak elektronik ortamda yapılacak.

23 Nisan coşkuyla kutlandı 23 Nisan coşkuyla kutlandı

Okul müdürlükleri, başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve başvurular 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlüklerince onaylanacak.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacaklar.

Sınav, her alan için 8'inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak, öğrencinin becerilerini ölçmeyi amaçlayacak nitelikte sorular içerecek.

Sınavın birinci oturumu 9.30'da, ikinci oturumu ise 11.30'da başlayacak. İlk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süre verilecek.

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek ve öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Kaynak: Haber Merkezi