Böyle baba olmaz olsun: Kızlarına cinsel istismarda bulundu, birini hamile bıraktı Böyle baba olmaz olsun: Kızlarına cinsel istismarda bulundu, birini hamile bıraktı

Zonguldak sorunları söz konusu olunca herkesin Zonguldak sevdalısı olduğunu ifade eden Savaş Çiloğlu "Devletin tüm kurumlarının söze gelince görevlerini çok iyi yaptıklarını iddia ederler. Ama yanı başımızdaki değerleri görmezden geliriz, kırar ya da dökeriz" diye eleştiride bulundu. 

BU BİNALARA YAZİK OLMUYOR MU? 

Savaş Çiloğlu'nun açıklaması şöyle: "Zonguldak'ta Zonguldak sorunları söz konusu olunca herkes Zonguldak sevdalısı olur. Devletimizin tüm kurumları da güzel sözlerle görevlerini çok iyi yaptıklarını iddia ederler. Lakin Zonguldak'a bakınca durumun hiç de öyle olmadığını yaşadığımız bu şehirde görürüz. Özellikle turizm ile ilgili güzel girişimler yapılır, toplantılar olur vs vs. sonuç elde var sıfır. Hemen yanı başımızda duran tarihi degerleri olan yapıları bırakın sahiplenmeyi görmezlikten gelir ya da kırar dökeriz. Asma bölgesinde bulunan Fransızlardan kalma bu tarihi yapılar da bugün bu durumu yaşıyor. Aşağıda tarihçesini yazdığım bu kültürel mirasımız her geçen gün harabe haline geliyor. İlimizde var olduğunu bildiğimiz il kültür müdürlüğünün ise ne yazık ki bu konuda da somut bir adım attığını göremiyoruz. Acaba bu durum başka illerde olsa gerek kültür müdürlüğü yada ilgili kurumlar Zonguldak'taki gibi kayıtsız kalırlar mıydı ? 

BİNALARIN TARİHÇESİ 

Osmanlı döneminde bölgemizde kömür üretimi yapan Fransız Ereğli Şirketi, 1905 yılında GELİK- ASMA havai Hattı kurdu. Gelik'ten Asma'ya hava hattı ile taşınan (Gelik'teki Lavuarda yıkanmış kömür bu havai hat ile 50 km taşındı. Asma'da depolandı ve Zonguldak'a, Şarjmanda yüklenmek üzere demiryolu ile taşındı. Bu sosyal ve sanayi yapıları 1905-1910 yılları arasında yapıldı. 1905 yılından 1905-1956 yılına kadar önemli endüstri yapıları olarak, 50 yılı aşkın süre  işlev gördü. Zonguldak endüstri panoroması açısından önem taşıyan yapılardan ayakta kalabilmiş olanlarıdır. Lojmanlar EKİ döneminde de Mühendis ve üst düzey nezaretçi lojmanı olarak kullanıldı. Yıllardır atıl durumda beklemektedirler. 
Bu tarihe sahip bu yapıların korunması ve işlev kazandırılması için gereken yapılmalıdır. Umarım dikkate alınır."

Muhabir: Öznur Güneş