Allah’a yakınlaşmaya ve ihtiyaç sahipleri ile iyilikte buluşmaya vesile olan kurban ibadetini kişi kendisi yerine getirebileceği gibi vekalet yolu ile başkasına da devredebilir.

Kurban bağışı ve vekaleti ile yoksul ve savaş mağdurlarının yoğun olduğu bölgelerde kurban ibadeti yerine getirilebilir. Kişi, kurban bağışı yaptığı kurum aracılığı ile ihtiyaç sahiplerinin bayramı bayram olarak yaşamasına vesile olabilir.

Vekalet Nedir?

Vekalet, sözlükte “bir işi güvenilir birine bırakmak” anlamına gelmektedir. Kurban ibadeti çerçevesinde ise vekalet, kurban alım ve kesim işlemlerini bir kişi yahut kuruma devretmek, kişi yahut kurumu vekil kılmak anlamına gelir. Peki, vekaleten kurban bağışı nedir?

Kurban vekaleti kurban bağışı yapılırken de verilir. Kurban kesecek imkan ve güce sahip olamayanlar genellikle kurbanlık hisse bağışında bulunurlar. Kurban bağışını dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşları kabul eder. Bu derneklerden birisi de 22 yıllık tecrübe ile kurban organizasyonunu 3 kıta 20 ülkede gerçekleştiren Vuslat Derneği’dir.

Kurban Bağışı Nedir?

Kurban bağışı, kurban ibadetini bağış vererek yerine getirmek demektir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken, bağışlanan para ile kurban kesiminin gerçekleştirilmesidir. Nitekim kurban hisse bedelince bağış yapmak kurban ibadetini ifa etmek anlamına gelmez. Kurban bağışı ile kurban kesimi gerçekleştirilmesi gerekilir.

Vuslat Derneği 22 yıllık tecrübesi ile Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında bulunan 20 ülkede kurban organizasyonları düzenlemektedir. Kurban bağışı kabul eden dernek, kurban kesim işlemlerini de bağışçılarına video ile göndermektedir. Vekalet aldıktan sonra kesilen kurbanlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Kurban Bağışı Vekaleti Nasıl Verilir?

Kurban bağışı yapmak isteyen kişi, bağış yapacağı kurum ile iletişime geçerek bu soruya cevap bulabilir. Çünkü vekalet işlemleri kurumların çalışma prensibine göre değişiklik gösterebilir. Vuslat, online ve telefon ile kurban bağışı kabul etmektedir.

Online olarak kurban bağışında bulunan kişilerin bağış yapması bir nevi vekalet yerine geçmektedir. Çünkü bağış yapan kişi, kendi rızası ile kurban kesim ve dağıtım işlemlerini bağış yaptığı kuruma vermiştir. Vekalette asıl olan niyettir. Vuslat, yine de vuslat.org.tr web sitesi üzerinden online bağış yapan kişilere bağış sayfasında bulunan “Vekaletimi Vuslat Derneği'ne Veriyorum” butonunu onaylatarak vekalet almaktadır.

Telefon ile bağış yapacak kişilerden ise sözlü olarak vekalet alınır. Sözlü vekalet için “Kurbanımın alım, kesim ve dağıtım işleri için size vekalet veriyorum” demek yeterlidir. Vekalet alan kişi “vekil olmayı kabul ettim” diyerek vekalet işlemlerini tamamlar.

Duvar Tabloları: Ev Dekorasyonunuza Yeni Bir Soluk Duvar Tabloları: Ev Dekorasyonunuza Yeni Bir Soluk

Kurban bağışının ardından vekalet verilmesi ve kesim işlemlerinin yerine getirilmesinin ardından kişi kurban ibadetini yerine getirmiş olur.

Kurban Bağışı (3)Kurban Bağışı (2)

Kaynak: Haber Merkezi