Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 2 bin işçinin iş başı yapacağı tarih halkında konuştu. 2 bin işçinin güvenlik soruşturmalarının ardından 2024 Ocak ayında iş başı yapması hedefleniyor. 

TTK’ya 2 bin işçi alımı için başvurular sona erdi. Personel Daire Başkanlığı’na başvuru evraklarını teslim eden işçiler için, ilerleyen günlerde güvenlik soruşturması başlatılacak. Akabinde ise işçiler, TTK’ya bağlı müesseselerde iş başı yapacak. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Başkan Hakan Yeşil, işçilerin 2024 Ocak ayında iş başı yapmasının planlandığını söyledi. Başkan Yeşil’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: 
“Başvurularımız yapıldı, kuralarımız çekildi. 2000 arkadaşlarımız programla belirlendiği üzere TTK Genel Müdürlüğümüz Personel Daire Başkanlığına evraklarını teslim ettiler ve beraberinde de evraklarını teslim eden arkadaşlarımıza da ikametgahlarına göre hangi hastaneye gidecekleri bildiriliyor. Önümüzdeki hafta içinde de sağlık muayeneleri başlayacak. Devamında da sağlık kontrolünden geçen arkadaşlarımızın güvenlik soruşturmaları başlayacak. Güvenlik soruşturmalarından sonra da 1. ay itibariyle bu arkadaşlarımızın il başı yapma takvimi oluşturuldu. Bizler de takip ediyoruz.” 

54 kişi başvurmadı 

Vali Osman Hacıbektaşoğlu'nun Engelliler Günü mesajı Vali Osman Hacıbektaşoğlu'nun Engelliler Günü mesajı

"Zonguldak’taki 1500 arkadaşımız içerisinde şu an 54 arkadaşımız başvuru yapmamış. Ya sağlık nedenleri vardır, ya da askerdedir ya da kuruma girmekten vazgeçmiştir. Bu arkadaşlarımızın yerine yedekleri mutlaka çağırılacaktır. Süreç bu şekilde ilerliyor. Hayırlısıyla inşallah arkadaşlarımızın birinci ay itibariyle iş başı yapmaları planlanıyor. 
İşçi alımı sürecimiz öyle ya da böyle bitti."

Kaynak: Öznur Güneş