Türkiye ’nin 2019’da Kenevir Ekim Merkezi ilan edilen Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yetişen kenevirler, Büyükşehir Belediyesi'nin atölyesinde dönüşüme uğruyor. Bu dönüşümün, kadınların istihdam edilmesi ve unutulmaya yüz tutmuş el işlerinin gelecek nesillere aktarılması amacını taşıdığını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Kenevir bölge için kilit bir tarım ürünü. Hem kenevir üretimine destek veriyoruz hem de kadın istihdamına katkı sağlıyoruz” dedi.

Atölyede kenevir ve ipek dokumacılığı eğitimi alan kadınlar, kenevirden elde edilen iplikleri kullanarak geniş bir yelpazede ürünler ortaya çıkarıyor. Ceketlerden gömleklere, elbiselerden pantolonlara kadar uzanan ürün skalası, anti-bakteriyel özellikli organik kumaşlardan meydana geliyor ve bu ürünler sağlamlığı, doğallığı ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kenevirin bölge için kilit bir tarım ürünü olduğunu vurgulayarak, atölyenin hem kenevir üretimine destek verdiğini hem de kadın istihdamına katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, kenevirin pamuktan 10 kat daha dayanıklı olduğunu ve maliyetinin daha düşük olduğunu vurgulayan Başkan Demir, "Bu atölye, genç kadınlara istihdam kapısı açarken, organik ve doğal ürünlere olan talebin arttığı bir dönemde, gelecek nesillere miras bırakılacak geleneksel el işlerinin canlandırılmasına da katkıda bulunuyor" dedi.

Kenevir Atölyesi'nin sorumlusu Şermin Erdem, doğal kumaşlar üretildiğini ve kadınların bu süreçte önemli bir rol oynadığını ifade etti. Erdem, atölyenin sadece kültürel mirasın korunmasına değil, aynı zamanda kadınların iş gücüne katılmasına da büyük destek sağladığını vurguladı.

Feci kaza: AK Parti gençlik kolları başkanı öldü Feci kaza: AK Parti gençlik kolları başkanı öldü

Kaynak: DHA