Zonguldaklı profesyonel zıpkınla balık avcısı Batur Hamarat, denizin bulanık olması nedeniyle bu kez zıpkın yerine ağ kullandı ve minekop ile levrek yakaladı.
Fırtına ve yağışlar nedeniyle dalışa uygun olmayan Karadeniz’de ağla balık avcılığı sürüyor.  
Profesyonel zıpkınla balık avcısı Batur Hamarat, Göbü ve Türkali bölgesinde attığı ağla 25 metre derinlikte 7.5 kiloluk minekop, 6 kiloluk levrek yakaladı. 

Minekop (karakulak) Balığı Nedir?

Teknopark Yönetim Kurulu toplandı Teknopark Yönetim Kurulu toplandı

 Minekop balığı, kumlu ve kayalıklı ortamlarda yaşamaktan hoşlanan bir balık çeşidi olmaktadır. Eti lezzetli olan minekop balığı ile pek çok tarif hazırlanmaktadır. Vücut yapıları hafif kamburumsu olan bu balıkların iri pulları bulunmaktadır. Karınları açık renkte bu balıkların kafaları gövdelerine göre daha küçük kalmaktadır.

 Nerelerde Yaşar Ve Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Minekop balıkları ılıman denizlerde yaşamakla birlikte bütün sularda yaşayabilmektedir. Bir bölümü yaşadıkları bölgeyi bırakıp gitmezken bir bölümü ise bırakıp gidebilmektedir. Bu balıkların yüzme keseleri oldukça büyük olmaktadır. Minekop balıklarının üreme zamanı yaz mevsimi olmaktadır. Saldırgan ve yırtıcı bir balık olmayan minekop balıkları küçük balıklarla ve solucanlarla beslenmeyi tercih etmektedirler. Tek başlarına ya da sürüler halinde yaşayabilmektedirler Ekonomik değeri yüksek olan balıklar arasında yer almaktadır. Kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere pek çok hastalığa faydası bulunmaktadır.

Levrek Balığı Nedir?

 Levrek balığı soğuk ve ılık sularda yaşamayı seven bir balık türü olarak ifade edilmektedir. Levrek balıklarının derileri iri pullarla kaplı olmaktadır. Bu balıklar Türkiye'de Karadeniz, Marmara denizi ve Akdeniz'de kıyı kesimlerinde bulunmaktadır. Levrek balığı üreme zamanlarında sürüler şeklinde dolaşmaktadırlar. Nisan ve Mayıs ayları üreme zamanı olan levrekler etçil ve yırtıcı olan balıklardan biri olmaktadır.

 Nerelerde Yaşar ve Kısaca Özellikleri Nelerdir?

 Levrek balıklarının ana vatanı Kuzey yarım kürede bulunan denizler olmaktadır. Boyları bir metreye kadar olan levrekler iri balıklar olmaktadır. Bu balıklar en fazla küçük balıklar, yengeç ve kurtçuklarla beslenmekten hoşlanmaktadırlar. Vücutları bir mekik görünümde olan bu balıklar kurşuni gri renginde olmaktadırlar. Bu balıkların tatlı sularda da yaşayan çeşitleri bulunmaktadır. Levrek balıkları kıyılara yakın sığ yerlerde avlana balıklardan biri olmaktadır.

I M G 2154

Kaynak: Haber Merkezi