Tüm dünyada olduğu gibi ehliyetsiz araç kullanmak bir suç unsurudur. Dolayısıyla araç kullanmak isteyenlerin ehliyet sahibi olması zorunludur. Alınacak ehliyet sınıfları, araç çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Kamyon ve çekici gibi araçları kullanmak isteyenlerin C sınıfı ehliyete başvuru yapmaları gerekmektedir. Ancak kamyon ehliyeti almak için öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olma şartı bulunmaktadır.

Ejakülasyon Bozukluğu Ejakülasyon Bozukluğu

Kamyon Ehliyeti Hangi Sınıftır?

Kamyon ehliyeti için C sınıfı ehliyete başvurmak gerekmektedir. Fakat bunun öncesinde B sınıfı ehliyetine sahip olma şartı aranmaktadır.

Kamyon Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Kamyon ehliyeti almak için 21 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

Kamyon Ehliyeti Yaş Sınırı Kaçtır?

21 yaşını doldurup 22 yaşından gün alan her bir kişi C sınıfı ehliyete başvuru yapabilmektedir. Yani en az 22 yaşında olan her bir aday kamyon ehliyeti alabilmektedirler. Fakat kamyon ehliyeti almak isteyenlerin öncelikle B sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir.

Sürücü Kursu

Ehliyet almak isteyen kişilerin başvurmaları gereken kurum sürücü kursudur. Ehliyet almak için gerekli eğitimlerin alındığı sürücü kursu, iki aşamalı ders vermektedir. Bunlardan ilki teorik ders, ikincisi ise uygulamalı derstir.

Sürücü kursuna başvuran kursiyer teorik dersi aldıktan sonra e-sınava girmektedir. Bu sınavı geçen kursiyerler ise uygulamalı derslere katılmaktadır. Uygulamalı derslerde sürücü kursu hocalarında sürüş eğitimleri alınmaktadır. Bu eğitimin de tamamlanmasının ardından kursiyer sürüş sınavına girer ve geçtiği taktirde ehliyet alma hakkı kazanır.

Sürücü Kursu Hizmet Belgeleri Nelerdir?

Ehliyet almak isteyen kişilerin sayısının son yıllarda arttığı görülmektedir. Durum böyle olunca sürücü kursu açmak isteyenlerin sayılarında da artış gözlemlenmektedir. Ancak bir sürücü kursu açmak için istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekildedir;

  • Kurs açılmak istenen il ya da ilçeye ilişkin bilgi
  • Kurs açacak olan kurucunun kimlik bilgileri
  • Kurs açacak olan kurucunun adres bilgileri
  • Kursun açılacağı yıl için belirlenen brüt asgari ücret kadar tutarının döner sermayeye yatırıldığına dair dekont
  • Kurs açacak olan kurucunun eğitim bilgileri

Hangi Ehliyet Kursunu Almalıyım?

Tek bir ehliyet sınıfı ile bütün araçları kullanabilmek mümkün değildir. Yani her araç için farklı ehliyet sınıfları vardır. Kamyon ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Dolayısıyla öncelikle B sınıfı ehliyete başvurulmalıdır. B sınıfı ehliyetin alınmasının ardından 21 yaşını doldurmuş olan kişiler C sınıfı kamyon ehliyeti almak için başvuru yapabilirler. CE sınıfı ise çekici ehliyeti almak isteyenlerin başvurması gereken ehliyet çeşididir.

Neden İstanbul’da Özel Direksiyon Dersi Almalısın?

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da özel direksiyon dersi almak bol deneyim kazanılması açısından oldukça avantajlıdır. İstanbul gibi yoğun bir trafiğe sahip şehirlerde özel direksiyon dersi almak, acemi sürücülerin trafikte yaşanabilecek stres karşısında nasıl başa çıkılabileceğini öğretmektedir. Kısaca İstanbul’da sürüş eğitimi almak trafiğe yeni çıkanların tecrübe kazanmaları için ideal bir şehirdir.

Özel Direksiyon Dersi aldıktan sonra kaç saatte trafiğe çıkabilirim?

Ehliyet almış ancak bir hoca ile daha fazla sürüş deneyimi yapmak isteyen bazı kişiler özel direksiyon dersine başvurmaktadır. Özel bir hoca ile alınan özel direksiyon dersi kişinin kendisini daha çok geliştirmesi açısından büyük bir avantajdır. Bu yüzden birçok kişi özel direksiyon eğitimi almaktadır.

Özel direksiyon ders saatleri, kursiyerin sürüşüne göre belirlenmektedir. Ancak ders saatleri genellikle 10 saat olmaktadır. Ortalama olarak 10 saatlik özel direksiyon dersi alındıktan sonra sürücünün tek başına trafiğe çıkması uygun olarak görülmektedir. Otomatik vitesli araçlarda ise bu süre daha kısa olabilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi