Çünkü çalışanların iş ortamında kendisini huzurlu ve sağlıklı hissetmesi motivasyonu ve verimi etkiler. Gerek işverenler gerekse çalışanlar için iş kaybının yaşanmaması ve üretkenliğin artması beklenir ve istenir. Peki, güvenlik sorunları neden yaşanır?

·        İş ortamında bulunan potansiyel riskler tespit edilmez.

·        Uygulanması gereken prosedürler yerine getirilmez.

·        Yapılması gereken denetimler aksatılır.

·        Çalışanlar ekipman kullanmayı tercih etmez.

·        Çalışanların sağlık kontrolleri aksatılır.

Bu ve benzeri problemler, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan yasal düzenlemelerle çözüme kavuşmuştur. Bu yasal düzenlemeleri uygulayan uzmanların yetiştirilmesi ve onların yetkinlik kazanması için ÖSYM tarafından hazırlanan İSG sınavına girip 70 puan almak gerekir. 50 sorudan oluşan sınavın 35 sorusunu doğru cevaplayan kişiler, sınavı başarıyla geçmiş olur.

Bu alanda kariyer yapmak isteyen ve çalışmak isteyenler araştırma yapabilirler. İş güvenliği kursu İstanbul ilinde başarılı şekilde yürütülüyor. Bu sınava nasıl çalışacağınızı, böylesi bir kurumun size neler kazandıracağını değerlendirebilirsiniz. Kendinize bazı kriterler belirleyerek beklentilerinizi listeleyebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası İSG Kursu

Tekerlekli sandalye kullanımı ve bakımı Tekerlekli sandalye kullanımı ve bakımı

İş güvenliği uzmanlarının çalışanların sağlığını korumak, çıkabilecek sorunları önceden tespit etmek ve iş yerlerinin güvenilir olmasını sağlamak gibi önemli bir misyonu bulunur. Böylesi önemli bir görevin yerine getirilmesi, meslek olarak yapılabilmesi için de bazı kriterler var:

·        Bu alanda çalışabilmek için bir lisans veya dereceye sahip olmak gerekir.

·        Mimarlık bölümlerinden mezuniyet

·        Mühendislik bölümleri

·        Fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinden mezuniyet

·        İş sağlığı güvenliği ön lisans diploması

·        Teknik öğretmen olmak.

Asya kıtasında ikamet eden ve bu alanlardan mezun kişiler İstanbul Anadolu Yakası İSG kursu için kayıt yaptırabilirler. 15 gün boyunca ara vermeden eğitimlere katılmak zorunludur. Bu yüzden katılımcıların kendilerine en yakın kursları tercih etmeleri onlar için avantaj sağlar. Her eğitim grubu Bakanlık tarafından 2 kere denetlenir. Bu sebeple 90 saatlik eğitimin yüz yüze kısmı kurumda birebir tamamlanmalıdır. Geri kalan 90 saatlik kısım uzaktan işlenebilir.

Bu kursu tamamlayanlar sınava girme hakkına sahip olur. Sınavı geçenler de ilk basamak olan C sınıfı iş güvenliği uzmanı olurlar. Bu uzmanlık alanının 3 farklı seviyesi vardır. C, B ve A. C sınıfı bir uzman en az 3 sene küçük ölçekli firmalarda çalışabilir. Sonra tekrar sınava hazırlanıp girerek başarılı olduğunda B sınıfı uzmanlığı kazanır. Bu sınıfta da 4 sene daha az tehlike barındıran iş yerlerinde çalışabilir.

A sınıfı iş sağılığı ve güvenliği uzmanı olmak için de yine çalışma süresi dolan B sınıfındaki uzmanlar, kurstaki eğitim sürelerini tamamlar ve sınava girerler. O takdirde de istedikleri büyük ölçekli firmalarda, tehlikeli olan iş yerlerinde çalışabileceklerdir.

İSG Kursu Fiyatları Ne Kadar?

Bu alanda çalışma yapmak isteyenler ve eğitim için kendilerine yer arayanların akıllarına takılan önemli bir soru var: İSG kursu fiyatları ne kadar?

Bu alanda eğitim alacak kişilerin kurumdan beklentileri önemlidir. Beklentilere göre, kurum ücretleri de değişiklik gösterir. Hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

·        Eğitim pratik mi?

·        Güncel mi?

·        Eğitim bitince danışmanlık hizmeti devam ediyor mu?

·        Eğitimi verenler alanda uzman mı?

Bu ve benzer soruların cevapları kurumun kalitesini ve elbette maliyeti belirleyecektir.

Kaynak: Haber Merkezi