Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Zonguldak Şubesi adına açıklama yapan Gülçin Türkmen, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya doktorların ülkeyi para için terk etmediğini ifade etti. 

Sağlık Bakanlığı 419 hükümlüyü işe alacak: Zonguldak'a kaç kontenjan ayrıldı? Sağlık Bakanlığı 419 hükümlüyü işe alacak: Zonguldak'a kaç kontenjan ayrıldı?

SES Başkanı Gülçin Türkmen, "Bu ülkenin hekiminin, hemşiresinin, sağlık emekçilerinin onurunu, saygınlığını korumadınız" açıklamasını yaptı. 

Gülçin Türkmen'in yaptığı açıklama şöyle:
"Sayın Bakan gösterdiğiniz gibi hekimler para için bu ülkeyi terk etmiyor. Hekimler ve sağlık
emekçileri güvenli çalışma ortamları yaratmadığınız için, sağlık sistemini enkaz altında bıraktığınız için bu ülkeyi terk ediyorlar. Siz ve bürokratlarınız görev ve sorumluluklarınızı yerine getirmediğiniz için gidiyorlar. Yeterli sağlık gücü istihdam etmediğiniz, sağlık bütçesini kamusal sağlık hizmetlerine, halkın sağlığına değil de sermayenin ihtiyacına göre planlama yaparak sermayeye akıttığınız için gidiyorlar. Bu ülkenin hekiminin, hemşiresinin, sağlık emekçilerinin onurunu, saygınlığını korumanız gereken yerde yaptığınız bu para sayma işareti bizleri rencide etmiştir. Pandemide ve depremde yöneticileriniz makam odalarında saklanırken yoğun bakımlarda koruyucu ekipman eksikliğine rağmen canla başla çalışanları para sevenler olarak itham edişiniz asla unutulmayacaktır.
Aslında 2024 yılı sağlık bütçenize bakıldığında, özel hastane patronu olduğunuz düşünüldüğünde ve kamusal sağlık hizmetinin altını boşalttığınız bilindiğine göre yorumu halkımıza bırakıyoruz." 

Kaynak: Öznur Güneş