Murat Dalkılıç, Zonguldak'a turizm için değil sevgilisi için gelmiş! Murat Dalkılıç, Zonguldak'a turizm için değil sevgilisi için gelmiş!

-ÖZEL İÇERİK-

Hasat Ekmek'in İşletmecisi Nihat Karagöz, Zonguldak'taki fırıncı esnafının zam talebinde bulunacağını açıkladı. 

Fırıncı esnafının şu anki talebinin 10 TL. olacağını ifade eden Nihat Karagöz, bir kilo ekmekte ise 40 TL talep olduğunu söyledi. Tekli ekmeğin fiyat olarak 10 TL. düşündüklerini söyleyen Karagöz, gramaj hakkında bir görüş belirtmedi. 

"YENİ GELEN VALİMİZİN ZAMLA İLGİLİ DÜŞÜNCESİ NE OLUR BİLMİYORUZ" 

Zonguldaklı fırıncı Nihat Karagöz'ün açıklaması şöyle: "En son Temmuz ayında zam gelmişti. Bizim temmuzdaki zammımız zaten bize yirmi gram fazla verildi. Biz normalde 200 gram istedik. 220 gram, yedi buçuk lira verildi. Ekmek kilo fiyatı o zamanın rakamıyla 35 lira istenilmişti. 34 lira verildi. Şu anda Adapazarı uygulamaya başladı; 280 gram ekmek 10 lira. Muharrem Başkanıma benim teklifim oldu; piyasada bozuk para yok. Bunu 10 lira yapalım' dedim. Geçmişten kalan 20 gramımızı da ekleyip 'yılbaşına kadar 10 lira olsun' demiştik. Ama tabii ki Muharrem Başkanın elinde olan bir şey değil. Haliyle valilik var, belediye var. Yetkili merciler buna ne der? Onun düşüncesi var. Yeni gelen valimiz bu konuda ne yapar? Bunları düşünüyoruz. Fakat bizim şu anda normalde olması gereken 200 gram yedi buçuk lira, fakat giden valimiz '220 gram 7.5 lira olsun' dedi. Biz de kabul ettik o günkü şartlarda. Ama o günkü şartlarda mazot bu kadar fiyatlı değildi, elektrik fiyatlı değildi, işçilik ve kiralar bu kadar değildi. Biz bu son aldığımız zamda, fiyatta işçilik yok mesela. Yani asgari ücretin de farkı yoktu. Şu anda biz onu uygulamıyoruz bile. 80 gram 10 lira yapan iller var. Hatta hatta bu işin başı Fırıncılar Federasyonu, şu anda 280 gram on lira. Adapazarı'nda uygulanıyor. Ama bizim daha şu anda bir talebimiz olmadı." 

"EREĞLİ'DE TEKLİ EKMEK 10 TL'DEN SATILIYOR" 

"Şifayen konuştuk, fırıncılar bir araya gelmedi, gelemedi. Çünkü herkesin derdi büyük. Çoğu fırıncı esnafı un alamıyor, eleman bulamıyor. En büyük sıkıntımız da eleman. Alttan yetişenimiz yok. Elemansızlıktan da biraz sıkıntımız var. Herkes kendi çalışıyor. Muharrem Başkanım sağ olsun. Kendisine ilettim ben bunu; itiraz da etmedi. Her şeyden haberi olduğunu da söyledi. Fakat tabii ki Valilikten gelecek, etraftan gelecek tepkileri de kendisi göz ardı etmiyor. Zonguldak küçük bir yer. Fırıncı esnafı tamamıyla bitmiş durumda. Çünkü biz daha önceki zamda asgari ücretin farkını alamadık. Hem de üstüne 20 gram koyduk. Normalde bizim istediğimiz gramajı düşüktü. Ereğli'de bile şu anda 300 gram ekmek on lira, Düzce'de farklı, Bartın' da farklı. Bartın'da 210 grama 7.5 lira verildi. Bolu'da 210 grama 7.5 liea verildi." 

"UNA BU SABAH ZAM GELDİ" 

"Fırıncılar Federasyonu Başkanı kendi iline bile 280 grama 10 lira aldı. Fakat bizim Zonguldak'ta şu anda bir talep yok. Bugün yarın talebimizi oluşturacağız. Fiyat ve gramaj daha farklı olabilir. Un çuvallarına daha bu sabah yeni zam geldi. Bu rakamın altında un, şu anda piyasada yok. İsteseniz de bulamazsınız. Çünkü devlet tahsisini bizden çekti." 

Kaynak: Öznur Güneş