Japonya’dan döner dönmez Belediye Meclisi Toplantısı’na katılan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, birçok görüşme yaptığı Japonya’da Çaycuma’nın çok değerli dostlar kazandığını söyledi.

Belediye Meclisimiz 2023 yılının son toplantısını Belediye Meclisi Salonumuzda yaptı. Toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra daire amirleri de katıldı. Japonya’dan döner dönmez ayağının tozuyla meclis toplantısına katılan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın kasım ayında yapılan çalışmalar ve 10 günlük Japonya ziyareti hakkında bilgi verdiği toplantıya Japonya temasları damgasını vurdu. Oğlunu ziyaret amacıyla gittiği Japonya’da, bir yandan da çok önemli görüşmeler yaptığını söyleyen Başkan Kantarcı, Çaycuma’nın orada çok sayıda dost kazandığını açıklayarak, önümüzdeki yıl, ilçeye önemli ziyaretlerin gerçekleşeceğini de dile getirdi.

ENŞİCİ: “ZİYARETİN MEYVELERİNİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TOPLAYACAĞIZ”

Belediye Meclisi toplantısına, Japonya’da yaşayan GOEN Derneği Başkanı Zonguldaklı İş İnsanı Murat Enşici, canlı olarak bağlanarak Başkan Kantarcı’nın temasları hakkında bilgi verdi. Enşici, “Biz Başkan Kantarcı’nın 10 günün süreyle yaptığı ziyaretin meyvelerini inşallah bundan sonra toplayacağız. Bu bir başlangıç diyoruz. İnşallah önce kardeş okul, akabinde dost şehir, sonrasında da kardeş şehir olarak bu bağları güçlendireceğiz. Hatay’a ÇAYBEL’le birlikte geliştireceğimiz proje çerçevesinde bir okul yaptırmayı planlıyoruz. Ortaklaşa planladığımız bu çalışmalarımızı güçlendirebilirsek bence hem Japonya’da, hem de Türkiye’de Çaycuma’nın adını daha çok duyurabilir, belki de diğer ekonomik veya kültürel alandaki işbirliklerini geliştirme imkânını daha fazla buluruz.” dedi.

KANTARCI: “HASAN AKGÖNÜL ADI EVİNİN KARŞISINDAKİ PARKTA YAŞAYACAK”

'İyi Tarım' projesi başlıyor: Hedef 500 çiftçi 'İyi Tarım' projesi başlıyor: Hedef 500 çiftçi

Toplantıda Kadıoğlu Sokak ile Beberoğlu Sokak’ın kesiştiği noktadaki parka “Hasan Akgönül Parkı” adının verilmesi oy birliği ile kabul edildi.  Başkan Kantarcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Lennestatdt’la kurduğumuz kardeş kent ilişkisi çerçevesinde yaptığımız ilk iş, itfaiye araçları getirmek oldu. Orada bulunan ve yakınlarda melun hastalıktan kaybettiğimiz aziz kardeşim Hasan Akgönül, bir işçi emeklisi olmasına rağmen, araçların alınmasına çok katkıda bulundu.  Biz de, vefatından sonra Yeşiltepe’deki evinin karşısındaki mevcut parka onun ismini vermek istedik. Hasan Akgönül bizim gönlümüzde hep yaşayacak. Onun hatırasını bir iyilik örneği, bir dostluk örneği, bir hemşerilik örneği olarak yaşatıp herkesin Hasan Akgönül’ü hatırlamasını sağlayacağız.” dedi.

GÜNDEMDEKİ KONULARLA İLGİLİ BAŞKAN KANTARCI’YA YETKİ VERİLDİ

Toplantıda Çaycuma Kültür Merkezi’nin güney tarafında belediyenin imar planında otopark alanı olarak görünen yerin satın alınarak Çaycuma’ya kazandırılması, emekli olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için kredi alınması ve “Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetişimin Geliştirilmesi İçin Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında yapılacak her türlü iş ve işlemleri yürütmesi için oy birliği ile Başkan Kantarcı’ya yetki verildi. Birleşim, yeni yılın ilk Belediye Meclisinin 3 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 17.30’da toplanması kararlaştırılarak sona erdi.

Kaynak: Yeliz Alagöz