Ancak, ne yazık ki, genellikle aldatma, dolandırıcılık ve diğer son derece tatsız olaylarla ilişkilendirilirler. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan anketlere göre, arkadaşlık hizmeti kullanıcılarının %60'ından fazlası bir şekilde aldatma ve dolandırıcılıkla karşılaşmıştır. Hatta birçok kişi bu yüzden para kaybetmiştir. Ya da kişisel verileri saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Web arkadaşlıklarında bu kadar çok aldatma olmasının nedenlerinden biri, iletişimin öncelikle metin sohbeti yoluyla gerçekleşmesidir. Yani, ekranın diğer tarafındaki kişinin söylediği kişi olduğundan %100 emin olamazsınız. Gerçek adından. Profildeki fotoğrafların yeni olduğundan ve bir yıl, beş veya on yıl önce çekilmediğinden... Ve böyle durumlar çok sık yaşanır.

İşte bu noktada görüntülü sohbetler devreye giriyor!

Görüntülü sohbetler çevrimiçi arkadaşlıkta dolandırılmaktan kaçınmanıza nasıl yardımcı olur?

Görüntülü sohbet, iletişimin video aracılığıyla gerçekleştiği bir tanışma ve iletişim platformudur. Yani, bir kişiyi hemen görür ve duyarsınız, tonlamalarını, yüz ifadelerini ve jestlerini okursunuz. Bu şekilde, partner hakkında normal mesajlaşmanın verebileceğinden çok daha objektif ve doğru bir izlenim oluşur. Bu da o kişiyle bir ilişki geliştirmek için daha fazla şansınız olduğu anlamına gelir.

Sözde sohbet ruletleri (veya rastgele görüntülü sohbetler) hakkında konuşursak, bu nişin öncülerinden biri 2009 yılında başlatılan ve çok hızlı bir şekilde izleyicilerin dikkatini çeken Omegle hizmetiydi. Görüntülü iletişim yoluyla rastgele partnerlerle tanışma ve iletişim kurma fırsatı kullanıcılar tarafından çok sıcak karşılandı. Ve Omegle web sitesinin ziyaretçi sayısı genellikle günde 2 milyon kişiye ulaştı.

Tabii ki, Omegle'ın popülaritesi fark edilmedi. Ve çok yakında her türlü alternatif ortaya çıkmaya başladı:

  • OmegleTV.chat  — kullanıcılarına hatasız bir cinsiyet filtresi, yaşa ve dile göre partner arama, yerleşik bir mesaj çevirmeni, mükemmel denetim ile Omegle alternatifi. 
  • OmeTV — cinsiyet filtresi (CooMeet kadar doğru olmasa da), mobil uygulamalar ve yerleşik bir çevirmene sahip olan Omegle'ye başka bir iyi alternatif. Platform oldukça minimalist ve oldukça kullanıcı dostu. Omegle'den daha fazla özelliğe ihtiyaç duyanlar ve gösteriş aramayanlar için iyi bir seçim.

Ve bunlar, şimdi deneyebileceğiniz ve size en uygun olanı seçebileceğiniz birkaç harika Omegle alternatifi. Aslında çok daha fazla seçenek var. Tasarım, işlevsellik, premium abonelik seçenekleri, sohbet ortakları için arama ayarları ve diğer özellikler bakımından farklılık gösterirler. Bu nedenle, "sizin" görüntülü sohbetinizi bulmanın en iyi yolu, birkaç platformu denemek ve en çok beğendiğinizi seçmektir.

Sohbet ruletleri geleneksel web arkadaşlıklarını büyük değişikliklere itti

Daha önce Tinder, Bumble veya Badoo gibi popüler arkadaşlık sitelerini ve uygulamalarını kullandıysanız, çok uzun bir süre boyunca buradaki iletişimin de yalnızca metin yoluyla gerçekleştiğini biliyorsunuzdur. Bu format çeşitli internet dolandırıcıları için son derece verimli bir zemin oluştursa da, bu birçok insan için oldukça uygundu.

Güvenli ve Modern Asansör Çözümleri: En İyi İnovasyonlar Güvenli ve Modern Asansör Çözümleri: En İyi İnovasyonlar

Durum, dünya çapında milyonlarca insanın kendini izole ettiği ve esasen toplumdan uzak kaldığı Covid-19 salgını sırasında değişmeye başladı. Çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerindeki sosyal ağlar ve metin sohbetleri iletişim eksikliğini telafi edemedi, bu yüzden insanlar rastgele görüntülü sohbetlere daha da aktif bir şekilde geçmeye başladı. Bu eğilimi keşfeden geleneksel arkadaşlık hizmetlerinin geliştiricileri, hızlı bir şekilde bunu yakaladı ve görüntülü arama işlevini de uygulamaya koydu. Böylece, görüntülü sohbet yoluyla iletişim kurma imkanı neredeyse tüm popüler arkadaşlık uygulamalarında ortaya çıktı. Ve bu gerçekten de 21. yüzyılda web arkadaşlıkları için çok önemli bir evrimsel adımdır.

Görüntülü sohbet bir kullanıcıyı saldırganlardan "kurtarabilir" mi?

Pek sayılmaz…

Ne yazık ki internette saldırganlara karşı %100 bir koruma yoktur. Bir kişiyle video aracılığıyla tanışıp iletişim kurduğunuzda bile, onun söylediği kişi olduğundan ve size karşı kötü niyetli olmadığından tamamen emin olamazsınız.

Elbette video aracılığıyla iletişim kurmak, tanımadığınız kişilerle sohbet etmekten, şüpheli bağlantılara tıklamaktan veya size gönderilen dosyaları indirmekten çok daha güvenlidir. Ancak yine de daha fazla güvenlik için bazı temel ipuçlarını mutlaka takip etmelisiniz:

  • İlk olarak, yalnızca güvenilir ve güvenilir iletişim platformlarını kullanın. Yukarıda listelenen görüntülü sohbetlerle başlayabilirsiniz — kendilerini kanıtlamışlar ve geniş bir aktif topluluğa sahiptirler.
  • İkinci olarak, site kayıt gerektiriyorsa saldırganların hesabınıza erişememesi için karmaşık bir parola oluşturun ve mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
  • Üçüncü olarak, kamerada önemli bir şey olmadığından emin olun: kredi kartları, belgeler, kişisel notlar ve benzerleri. Partnerlerinizin görmemesi ve bu bilgileri size karşı kullanamaması için tüm bunları bir kenara koymak daha iyidir.

Ve elbette, partner ısrarla sizden herhangi bir gizli veya kişisel bilgiyi çekmeye çalışırsa, hiçbir koşulda kabul etmeyin. Böyle bir durumda, iletişimi derhal kesmek ve zamanınızı ve sinirlerinizi boşa harcamamak daha iyidir. Ya da daha iyisi, bu olayı sitenin moderatörlerine bildirin, böylece bu kullanıcı mümkün olan en kısa sürede engellenir ve diğer kullanıcılara zarar vermez.

Her durumda, görüntülü sohbet, kesinlikle denemeniz gereken çok kullanışlı ve umut verici bir modern arkadaşlık biçimidir. Önemli olan bu konuya ciddi ve dikkatli bir şekilde yaklaşmaktır. Ve sonra yeni insanlarla tanışmak size sadece hoş duygular verecektir.

Editör: Bayram Tomakin