Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in aralarında TTK'nın da bulunduğu 19 kurumla ilgili açıkladığı KİT reformu sonrası Zonguldak'ta TTK'nın özelleştirilmesi tartışılıyor. 

Konu ile ilgili CHP İl Başkanı Devrim Dural'ı ziyaret eden Hakan Yeşil, şunları söyledi:
"Sayın Başkanıma ve  yönetimine daha önce ziyarete gelememiştik. Yoğun programlar sebebiyle seçim süreci girmişti. Öncelikle hayırlı olsun, görevinde başarılar diliyorum yönetimine ve kendisine. Tabi gündemimiz Türkiye Taşkömürü Kurumu ve 19 KİT'i ilgilendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetimsel değişiklik ile ilgili yapmak istediği yasa tasarısı, kanun değişikliği. Bununla ilgili biz bir dizi görüşmeler yaptık. Bugün de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımız Devrim Duralı'ı ziyaret ederek onunda bizim bu çıktığımız yolda beraber hareket etme adına desteklerini istemeye geldik. Bugün bunun için buradayız. Sayın Başkanımdan ve yönetiminden, teşkilatından bu kanun tasarısına kesinlikle hayır demeleri altında desteklerini istemek için buradayız." 

Berran Aydan, başkanlık koltuğuna oturdu: Alman konuklarını kabul etti Berran Aydan, başkanlık koltuğuna oturdu: Alman konuklarını kabul etti

CHP'li İl Başkanı Devrim Dural ise TTK'nın asla özelleştirilemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:
"Sayın GMİS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yeşil nezdinde tüm yönetim kurulu arkadaşlarımıza, maden camiasına, sendika camiasına hoş geldiniz diyorum. Teşekkür ediyoruz ziyaretleri için. Biz de bu kanun tasarısına Cumhuriyet Halk Partisi olarak hayır diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal kimliğiyle beraber Zonguldak'ta her zaman madencinin yanındadır. Madencinin fenerinin sönmemesi amacıyla elinden gelen tüm çabayı gösterecektir. Bütün gövdesiyle bu çabanın içinde olacaktır. Tekrar ediyorum, Şanlı Ankara yürüyüşünün bir parçasıdır Cumhuriyet Halk Partisi. 
Zonguldak kömür üretiminden asla kopartılamaz. Türkiye Taşkömürü Kurumu asla özelleştirilemez ve kapatılamaz. Kurum üzerinde inisiyatif sahibi olan kişiler Genel Maden İş Sendikası,  Zonguldak halkı ve madencilerdir. Bunun haricinde biz herhangi bir değişiklik vesaire yönetimde değişiklik bunları kabul etmiyoruz. Bu konuda da madencilerimizin sonuna kadar arkasındayız, yanındayız ve bu mücadelenin bir parçasıyız. Bunu da kamuoyu tarafından böyle bilmesini istiyoruz. Sonuna kadar madencinin fenerinin sönmemesi için, Zonguldak'ta kömür üretiminin arttırılması için, istihdamın arttırılması için, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun norm kadroya ulaşabilmesi için gerekli mücadelenin verilmesi noktasında biz burada Cumhuriyet Halk Partisi olarak irade koymaya her zaman hazırız." 

Muhabir: Öznur Güneş