Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki KADES Ekibi, caddelerde gerekli stantlar kurarak gerek broşürler dağıtarak kadınlara KADES Uygulaması'nın tanıtımını yapıyorlar.

Uygulamanın hayata geçtiği Zonguldak'ta 2018 yılından bu yana KADES uygulaması üzerinden kent genelinde 15 bin 141 ihbar alındı.

Son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı'nca 2018 yılında hayata geçirilen KADES uygulaması kapsamında polis ekipleri, illerde çalışmalarına devam ediyor. Zonguldak'ta da proje dahilinde geniş çaplı çalışmalar yapılıyor.
Bu kapsamda dün akşam saatlerinde Zonguldak'ta İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan uygulama çalışmasında, KADES sistemi üzerinden ihbarda bulunan mağdur kadına yardım edildi. Telefonunda yüklü olan KADES sistemine polis memurunun da yönlendirmesiyle ihbarda bulunan kadının imdadına, en yakın ekipler 20 saniyede yetişti.
Zonguldak genelinde uygulamanın hayata geçtiği 2018 yılından bu yana 15 bin 141 ihbar alındı. 2022 yılında ise 997 ihbarın 334'ü asıl ihbar olarak kayıtlara geçerek şiddet mağdurlarına müdahale edildi.
Uygulama sonrası gazetecilere açıklama yapan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Timur Uzun; "Kısaca açıklaması Kadın Acil İhbar Destek Hattı Sistemi olarak geçiyor. 2018 yılından bu yana yapılan çalışmalar, ülke genelinde 5 milyona ulaşmıştır. İlimizde de projenin hayata geçirildiğinden bugüne kadar 15 bin 141 kadının telefonuna KADES sistemi yüklenmiştir. 2022 yılından bu yana da 997 ihbar alınmış, bu ihbarlardan 334 tanesi asıl ihbar olarak değerlendirilmiş ve; ekiplerimiz bu konuda yardım isteyenlere yardımcı olmuştur. Şu an burada yaptığımız da uygulama çalışmasıydı. Mağdur olan kadın vatandaşımız KADES uygulamasına sistem üzerinden tıkladı. En yakın ekibimiz de olay yerine 20 saniyede intikal etmiş ve vatandaşımıza yardımcı olmuştur. Teşekkür ediyorum" diye konuştu.