Çaycuma Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, dün gece hayatını kaybeden Güneş Müftüoğlu ile birçok anısı bulunduğunu belirterek: “ Bölgemizin değerlerinden sevgili büyüğümüz eski Devlet Bakanı Güneş Müftüoğlu hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi Cumartesi günü Çaycuma da öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Sayın Müftüoğlu nu Ankara'ya gittiğimde zaman zaman ziyaret eder fikirlerinden istifade ederdim. Kendisi bölgesini seven ilerleyen yaşına rağmen bölgesi için mücadele eden biriydi. Kendisini hep o gülen yüzü ve mücadeleci ruhuyla hatırlayacağız. Ruhu şad olsun”dedi.

GÜNEŞ MÜFTÜOĞLU KİMDİR?

Siyaset ve devlet adamı, yazar, besteci. 1945, Çaycuma / Zonguldak doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Çaycuma’da tamamladı. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yükseköğrenimi sırasında Üsküdar Musiki Cemiyetine devam etti. Bir süre Çaycuma’da avukatlık yaptı.

Güneş Müftüoğlu, siyasete girerek 1987 ve 1991 seçimlerinde Zonguldak’tan milletvekili seçildi. Doğru Yol Partisi (DYP) Grup Başkan Vekilliği ve Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. Radyo Televizyon Üst Kurulunda üyelik ve bir dönem de başkanlık yaptı.

Ayni zamanda bir kanun sanatçısı da olan Müftüoğlu’nun, Türk Sanat Müziği formunda bestelenmiş, “Zonguldak Şarkısı” ve “Mavi Dilekler” adlı şarkıları vardır.

ESERLERİ:

Meclisin İçinden (1991), Sosyal Devlet ve Hukuk Devleti (1996), Altın Çiviler, Bir Mebusun Hizmet Öyküsü (2012).

Japon ve Türk teknik liseler kardeş olma yolunda Japon ve Türk teknik liseler kardeş olma yolunda

 

Kaynak: Yeliz Alagöz