ÇATES yetkililerine çağrıda bulunarak bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep eden Hakan Yeşil "Biz santrallerin burada havasını, zehrini soluyoruz, ama biz bedel ödüyoruz. Sadece ekonomik anlamda biraz daha fazla para kazanacağım diye Zonguldak'a bunu yapmasını çok da doğru bulmuyoruz" diye konuştu. 

Şehit Profesör İlhan Varank Kız İmam Hatip Lisesine iki atama Şehit Profesör İlhan Varank Kız İmam Hatip Lisesine iki atama

Diğer taraftan ÇATES'in kömür stoklarını Merzifon'dan gelen linyit kömürüyle doldurduğu öğrenildi.
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil'in açıklaması şöyle: "Zonguldak'ta Eren ve ÇATES olmak üzere iki tane santralimiz var. Eren Enerji, yurt dışından getirdiği kömürle santralini çalıştırıyor. ÇATES de Türkiye Taşkömürü Kurumu ve havzadaki rödevans işletmecisi arkadaşlarımızdan aldığı kömürlerle bu bölgede üretim yapıyor. 
Son zamanlarda yaşanan işte stok sahalarının dolması sebebiyle rödevanscılardan kömür almayı durdurduğu açıklandı. Tabii burası Zonguldak. Zonguldak'taki insanlar bu sahalarda çalışıyor. Zonguldak'taki insanlar bu havayı soluyor. Ama  öğrendiğimiz kadarıyla ÇATES'in Türkiye'nin değişik bir ilinden kömür getirip sahasını doldurduğu, daha ucuz maliyetle kömür getirisi sahasını doldurdu. Bu anlamda bölgemizdeki özel sahalardaki kömür alımını durdurduğunu öğrendik. Tabii ki bu Zonguldak havzasına yapılmış bir kötülük olarak biz görüyoruz. Çünkü bu memleketin dediğim gibi getirdiği kömürün kalitesini bilmiyoruz. Biz santrallerin burada havasını, zehrini soluyoruz, ama biz bedel ödüyoruz. Sadece ekonomik anlamda biraz daha fazla para kazanacağım diye Zonguldak'a bunu yapmasını çok da doğru bulmuyoruz. Bununla ilgili de yakın zamanda biz de sendika olarak bir basın açıklaması yapmayı planlıyoruz. Çünkü bu gerçekten kaldırılabilecek bir şey değil. Zonguldak için çok üzücü bir şey. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini ÇATES yöneticilerinden talep ediyoruz. Çünkü Türkiye Taşkömürü Kurumu ve özel sahalarla beraber burası bir bütündür. Zonguldak özellikle taş kömürünün karbon salınımı konusundaki değerlerinin çok düşük olduğunu ve hava kirliliği anlamında da doğaya verdiği minimum zararı herkes biliyor. Başka bir ilden kömür getirip de Zonguldak'ta yakıp insanlara bu havayı solutmaya kimsenin hakkı yoktur." 
 

Muhabir: Öznur Güneş