Fatih Halk Eğitim Merkezi’nin yıl sonu sergi açılışına; Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun eşi Güney Hacıbektaşoğlu,  Milli Eğitim Müdür vekili Abdullah Turan, Amele Birliği Başkanı Veli Köktürk, Zonguldak Belediye  Başkan Yardımcısı Erol Yılmaz, kursiyerler ve  çok vatandaş  katıldı. 

Dr. Ömer Selim Alan ve Ailesi bayramda hastanede: 'Daima şükür' Dr. Ömer Selim Alan ve Ailesi bayramda hastanede: 'Daima şükür'

Saygı durusu ve İstiklal Marşı'nın ardından serginin açılışında konuşan Turgut Subaşı, şunları söyledi: 
“Zonguldak'ta bir yıl boyunca özellikle hanımefendi kardeşlerimizin el emeği, göz nuru olarak çalışıp ortaya çıkardıkları gurur tablosu ürünlerini, sergilerini hep birlikte gezeceğiz. Onların mutluluklarını paylaşarak mutluluklarını artırdığımız gibi onlara teşvik ve tebrik duygularımızı iletmek için sabırsızlanıyoruz. Halk eğitim bilindiği gibi eğitim iki parça, örgün eğitim ve yaygın eğitim. Örgün eğitim bildiğiniz ana sınıfından başlayıp üniversiteye kadar giden bir süreçtir. Ama yaygın eğitim ise bunun dışında kalan ama bütün insanların doğumdan ölümüne kadar ilim öğrenmesi gerektiği bir anlayışa sahip olarak her zaman yararlanması gereken eğitim hizmetlerini geniş kitlelere sunan bir kurumdur. Ülkemizde halk eğitimler çok önemli bir rol oynamakta eğitim adına. Çünkü insanımızı yetiştirmekte, ona vasıf, meslek kazandırmakta, onu kendine öz güveni olan birey olarak topluma sunmakta, dayanışmalarını güçlendirmekte, kaliteli yaşamın yollarını açmakta olan bir hizmet sunmakta. Biz Atatürk'ün deyimiyle şuna gönülden inanıyoruz. Bir toplumu özgür tutan, onurlu tutan, şerefli tutan, muasır medeniyetlerde yarışta kalmasını sağlayan bir hizmettir. Ama eğer bir toplum eğitime önem vermiyorsa, eğitimsizlik varsa o toplum esarette olabilir, sefalette olabilir, cehalette olabilir, yoksulluktan kurtulmayabilir de. Onun için biz toplum olarak bu eğitim hizmetlerine devlet olarak çok önem vermek zorundayız. Halk eğitimlerde demin bahsettiğim müdürenin yüzde yedi buçuk civarında, sekiz civarında bir insanımız toplam yüz bin nüfus olduğumuzu düşünürsek sekiz bin civarında insanımız bu kurslara katılmış. Bu güzel bir tablo. Bundan dolayı Zonguldaklı hanımefendileri, beyefendileri, bu kurslara ilgi duyanları, bu kursların açılmasında halk eğitimle işbirliği yapan kurum ve kuruluşlara öncelikle teşekkür ediyorum. Bizim bütün amacımız insanımızın layık olduğu en güzel hizmetlere kavuşması için gayret etmektir. Bunun içerisinde ise en önemli hizmetlerimiz eğitim hizmetleridir. Sakın ha ne çoluğunuzu çocuğunuzu ne kendinizi her gün güncellemekten yenilemekten alıkoymayın. Bütün gelişmelerden haberdar olun. her zaman sizin yanınızda olacağız. Bugün halk eğitimin Türkiye'ye geleninde yetmiş beş alanda hemen hemen dört bine yakın değişik kurs çeşidi var. Yani sizin bildiğiniz okuma yazma kursundan başlayın. Meslek ve sanat kurslarından devam edin, bilişim alandaki kurslardan devam edin, kültür ve sanat kurslarından, folklor'dan her alanda, hayatın her alanda kurs açabilecek durumdayız. Yeter ki Zonguldak insanı bizden talep etsin, açılan kurslarda işbirliği yapsın. Bizim dediğimiz gibi hedefimiz bütün insanlarımızı en iyi şekilde yetiştirip kendine özgüveni olan, gelişmeleri takip eden, rekabet eden, kaliteli yaşamın yollarını arayan ve farklılıklarını ortaya koyan insan olarak yetiştirmede gayret edeceğiz” dedi. 


Halk Eğitim faaliyetlerini tanıtan
Zonguldak Fatih Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Canan Ayan, “Bugün Zonguldak Fatih Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzce 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında açılan kurslarda, el emeği göz nuruyla yapılan eserlerin bir kısmının yıl sonu sergisini açmak üzere bir aradayız. Bu vesileyle hepiniz hoş geldiniz. 2023 – 2024 Eğitim Öğretim yılında Zonguldak Fatih Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz tarafından, bu tarihe kadar toplam 471 adet kurs açmış bulunmaktayız. Bu kurslarımıza 5865’i kadın, 1614’ü erkek olmak üzere toplam 7479 kursiyer katılmıştır. Kurslarda başarılı olan kursiyerlerimize belgeleri verilmiştir. Kurslarımız halen aktif bir şekilde devam etmektedir. Bu kurslarımızda kadrolu öğretmenlerimiz ve kadrosuz usta öğreticilerimiz olmak üzere 150 personelimiz görev almıştır” dedi. 

Halkoyunları gösterisinin ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun eşi Güney Hacıbektaşoğlu, Vali Yardımcısı Turgut Subaşı ve protokol üyeleri sergiyi gezdiler, ürünleri incelediler. 
 

Muhabir: Öznur Güneş